W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Dostępność serwisu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej gov.pl/mswia zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego MSWiA w portalu gov.pl

Data publikacji strony internetowej: 05.08.2019 r.

Data ostatniej dużej aktualizacji: 05.08.2019 r.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu poniższych niezgodności lub wyłączeń:

  1. mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo starań redaktorów serwisu, pewne dokumenty opublikowane na stronie są niedostępne z uwagi na fakt, że:
    • pochodzą z różnych źródeł,
    • zostały opublikowane w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji,
    • opublikowane zostały przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej;
  2. niektóre multimedia zamieszczone w serwisie mogą również nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów, z uwagi na fakt, że zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.

Od dnia 1.01.2023 r.  zapewniamy dostęp do tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online poprzez połączenie z usługą Tłumacz Migam. Link do połączenia znajduje się w prawym górnym rogu strony internetowej. Usługa działa od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 16:00. Dostęp obejmuje komunikację zdalną poprzez dedykowaną podstronę internetową w domenie www.tlumacz.migam.org i jest finansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów - Ministerstwo Cyfryzacji. Tłumacz po nawiązaniu połączenia wideo przez stronę internetową wykona połączenie telefoniczne w imieniu osoby niesłyszącej. Usługa działa wprost z przeglądarek internetowych bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.

Oświadczenie sporządzono dnia 2.01.2023 r. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Malwina Rysak, adres poczty elektronicznej malwina.rysak@mswia.gov.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 47 728 44 05. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich

Dostępność architektoniczna

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na terenie m. st. Warszawy ma kilka budynków, w których możliwe jest załatwianie spraw przez osoby postronne:

  1. siedziba główna urzędu przy ul. Stefana Batorego 5 w Warszawie,
  2. biuro przepustek i biuro podawcze przy ul. Rakowieckiej 2a w Warszawie,
  3. budynek przy ul. Rakowieckiej 2a w Warszawie,
  4. budynek przy ul. Domaniewskiej 36/38 w Warszawie,
  5. budynek przy al. Jana Chrystiana Szucha 2/4 w Warszawie.


Wejście do budynków MSWiA jest możliwe po dokonaniu kontroli bezpieczeństwa. Do budynków MSWiA nie można wnosić jakiejkolwiek broni, materiałów wybuchowych i niebezpiecznych oraz innych rzeczy mogących narazić pracowników lub osoby postronne na niebezpieczeństwo. 
Możliwy jest także wjazd na teren znajdujący się w okolicy wymienionych wyżej budynków po wcześniejszym zgłoszeniu, weryfikacji aktualnie zajętych miejsc parkingowych oraz poddaniu pojazdu kontroli bezpieczeństwa. 
Ministerstwo posiada także inne budynki lub lokale, w których nie są obsługiwane osoby postronne i nie jest realizowana w nich działalność podstawowa.

Do budynku przy ul. Stefana Batorego 5 w Warszawie można dostać się przez biuro przepustek znajdujące się przy ul. Rakowieckiej 2a w Warszawie lub przez bramy wjazdowe (wjazd możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu) znajdujące się od ul. Stefana Batorego i Rakowieckiej.
Do budynku biura przepustek można się dostać po kilku stopniach lub zewnętrzną windą przystosowaną dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Drzwi prowadzące do budynku (zarówno od strony wejścia z ulicy, jak i wejścia z terenu wewnętrznego) posiadają funkcję otwierania za pomocą przycisku, bez konieczności użycia rąk. Dalsze przejście jest możliwe po okazaniu przepustki. 
Biuro podawcze i punkt wydawania przepustek znajduje się po prawej stronie wiatrołapu. Biuro podawcze i punkt wydawania przepustek znajduje się w hallu po prawej stronie wiatrołapu w prawym okienku. Do punktu obsługi interesanta, który zlokalizowano na pierwszym piętrze budynku biura przepustek, można dostać się po schodach lub windą przystosowaną do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Winda obsługiwana jest przez przeszkolonego pracownika, więc potrzebę skorzystania z niej należy zgłosić w biurze podawczym lub funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa dokonującemu kontroli bezpieczeństwa.
Na parterze budynku znajduje się ogólnodostępna toaleta, w której zainstalowano udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
Z budynku biura przepustek na teren wewnętrzny można wydostać się po schodach lub pochylnią dla osób poruszających się na wózkach. W celu dostania się do budynku głównego należy poruszać się istniejącymi ciągami pieszymi lub drogami kołowymi do budynku F, który jest ostatnim budynkiem (patrząc od strony biura przepustek) znajdującym się w kompleksie budynków Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do wejścia dla gości do budynku F należy dostać się przez przejazd bramowy (podcień). Wejście do budynku F znajduje się po prawej stronie od przejazdu bramowego, w centralnej części budynku. Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego, w pobliżu pochylni dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do wejścia prowadzą schody oraz pochylnia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wejście główne jest zadaszone. 
W budynku po lewej stronie znajduje się recepcja i stanowisko ochrony. Dalsze przejście zabezpieczone jest bramkami, przez które może przejechać osoba na wózku inwalidzkim. Dla osób na wózkach inwalidzkich w budynku dostępne są korytarze i pomieszczenia znajdujące się na parterze oraz piętrach I-IV oraz na części V piętra. W budynku znajdują się 4 windy, które znajdują się przy klatkach schodowych, dostępnych korytarzem, po lewej i prawej stronie od wejścia głównego. W każdym pionie windowym znajduje się jedna winda o gabarytach kabiny pozwalających na przewożenie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. We wszystkich windach zainstalowano przyciski z alfabetem Braille'a oraz kontrastowe wyświetlacze wskazujące numer piętra, a także wyposażono je w komunikaty głosowe. Jedna z wind znajdujących się po lewej stronie zapewnia komunikację na wszystkie kondygnacje budynku (tj.: od piwnicy do V piętra), pozostałe windy zapewniają komunikację od parteru do IV piętra. W budynku na parterze znajdują się dwie toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchu poruszających się na wózku inwalidzkim, a na każdym z pięter od I do IV znajduje się jedna taka toaleta. Toalety te znajdują się w pobliżu wind.

Budynek przy ul. Rakowieckiej 2a w Warszawie, w którym znajduje się Departament Zezwoleń i Koncesji MSWiA, znajduje się poza ogrodzeniem kompleksu budynków Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Rakowieckiej 2a i Batorego 5 w Warszawie. Dla gości dostępne jest wejście główne, które znajduje się od strony drogi wewnętrznej, dostępnej od ul. Rakowieckiej w Warszawie. Dostęp do drogi wewnętrznej nie jest ograniczony. Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami ruchu, przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego. Do budynku można dostać się po schodach lub zewnętrzną windą przystosowaną dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Winda obsługiwana jest przez przeszkolonego pracownika, przy windzie znajduje się przycisk wzywający ochronę. Dostęp do budynku jest możliwy po wciśnięciu przycisku domofonu zlokalizowanego przy drzwiach zewnętrznych. Dalsze przejście jest możliwe po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich przystosowano parter budynku. Toaleta dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się po lewej stronie od wejścia.

Do budynku przy ul. Domaniewskiej 36/38 w Warszawie można dostać się wejściem od strony ul. Samochodowej. W hallu wejściowym znajduje się punkt kontroli bezpieczeństwa i recepcja. Przejście do budynku jest możliwe przez bramki kontroli dostępu, przez które może przejechać osoba na wózku inwalidzkim.  Na parterze budynku (po lewej stronie za bramkami) znajduje się toaleta przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na pozostałych piętrach nie ma toalet dla osób z niepełnosprawnościami. Biuro podawcze i punkt obsługi interesanta znajduje się na parterze budynku, na wprost od bramek kontroli bezpieczeństwa. W budynku znajdują się dwie windy, w których zainstalowano przyciski z alfabetem Braille'a oraz kontrastowe wyświetlacze z numerami pięter. Kabiny wind mają gabaryty umożliwiające korzystanie z nich przez osoby niepełnosprawne. Parking administrowany jest przez Komendę Główną Policji. Przed budynkiem nie ma miejsca parkingowego przystosowanego dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Do budynku przy al. Szucha 2/4 w Warszawie można dostać się drzwiami z poziomu chodnika, które znajdują się po prawej stronie przejazdu bramowego prowadzącego na dziedziniec wewnętrzny. Drzwi prowadzące do hallu głównego posiadają funkcję otwierania za pomocą przycisku, bez konieczności użycia rąk. W hallu wejściowym znajduje się punkt kontroli bezpieczeństwa i recepcja. Przejście do budynku jest możliwe przez bramki kontroli dostępu. Możliwy jest przejazd osoby na wózku inwalidzkim, przy wewnętrznych schodach zainstalowano platformy. W hallu głównym znajdują się schody wewnętrzne, lecz zainstalowano podnośniki umożliwiające pokonanie tej bariery architektonicznej osobom z niepełnosprawnością lub z potrzebą skorzystania z tego usprawnienia. Na parterze budynku, w pobliżu wejścia, znajduje się toaleta przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na wszystkich pozostałych piętrach toalety dla osób z niepełnosprawnościami zlokalizowane są w kompleksie toalet. Jedynie na piętrze VII toaleta dla osób z niepełnosprawnością połączona jest z toaletą damską. W budynku znajdują się dwie windy, w których zainstalowano przyciski z wypukłymi oznaczeniami oraz kontrastowe wyświetlacze z numerami pięter, a także komunikaty głosowe. Kabiny wind mają gabaryty umożliwiające korzystanie z nich przez osoby niepełnosprawne. Jedna z wind obsługuje wszystkie kondygnacje budynku, a druga kondygnacje od piwnicy do VII piętra. W budynku zastosowano kontrastowy system oznakowania drzwi i narożników, a wszystkie drzwi posiadają napisy w alfabecie Braille'a. Parking administrowany jest przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie i znajduje się w strefie płatnego parkowania. Przed budynkiem jest jedno miejsce parkingowe przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Inne miejsca parkingowe znajdują się przy ul. Bagatela, ul. Polnej oraz ul. Marszałkowskiej.
W budynku ma także siedzibę Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych. Pomieszczenia Komisji znajdują się parterze, jednak z uwagi na swoje usytuowanie –nie gwarantują pełnego dostępu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. 
Przyjęcia interesantów odbywają się po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (tel. 48 47 72 28 409  - sekretariat) lub mailowym (pkbwk@mswia.gov.pl). 
 

Materiały

Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego - MSWiA
MSWiA​_raport​_o​_stanie​_zapewnienia​_dostepnosci.pdf 0.06MB
Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego - MSWiA - tabela
MSWiA​_raport​_o​_stanie​_zapewnienia​_dostepnosci​_tabela.pdf 0.11MB
Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami 2021-2025
MSWiA​_plan​_dzialania​_dostepnosc​_2021​_2025.docx 0.04MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
31.03.2021 11:35 Magdalena Jakubiak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Departament Komunikacji Społecznej
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 18.0 08.01.2025 16:01 Joanna Ćmiel
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 17.0 01.08.2024 13:34 Malwina Rysak
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 16.0 30.07.2024 16:45 Malwina Rysak
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 15.0 09.05.2024 10:30 Joanna Ćmiel
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 14.0 09.05.2024 09:54 Joanna Ćmiel
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 13.0 09.05.2024 09:45 Joanna Ćmiel
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 12.0 12.03.2024 15:05 Malwina Rysak
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 11.0 14.09.2023 12:17 Karolina Ołtarzewska
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 10.0 10.07.2023 12:50 Malwina Rysak
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 9.0 08.02.2023 14:15 Joanna Ćmiel
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 8.0 12.01.2023 17:06 Karolina Ołtarzewska
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 7.0 02.01.2023 14:08 Karolina Ołtarzewska
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 6.0 02.01.2023 14:08 Karolina Ołtarzewska
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 5.0 28.07.2021 14:17 Karolina Ołtarzewska
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 4.0 28.07.2021 14:10 Karolina Ołtarzewska
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 3.0 28.07.2021 14:06 Karolina Ołtarzewska
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 2.0 01.07.2021 10:46 Karolina Ołtarzewska
Deklaracja dostępności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 1.0 31.03.2021 11:35 Magdalena Jakubiak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}