W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa

01.09.2020

O świcie 1 września 1939 r. niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oddał bez ostrzeżenia strzały w kierunku polskiej składnicy tranzytowej na Westerplatte. Stacjonująca tam załoga dowodzona przez mjr. Henryka Sucharskiego przez siedem dni broniła się przed atakami wroga. Bohaterska postawa obrońców Westerplatte pozostaje symbolem odwagi i patriotyzmu.

Grafika okazjonalna. Tło stanowi zdjęcie Pomnika Obrońców Wybrzeża na półwyspie Westerplatte. W lewym dolnym rogu napis: 1 września. 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

„O świcie spada na nas nowa lawina ognia i żelaza. Ogień artylerii ma charakter nękający, zatrzymuje się dłużej na budynku koszar. Kanonada zrywa się o godzinie 7.00. Natarcie, które teraz następuje, jest ostrożne i ma charakter rozpoznawczy. Niemcy badają nasze możliwości obrony” – zapisał kpt. Franciszek Dąbrowski, zastępca komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Załogę Westerplatte, według różnych źródeł, tworzyło od 210 do 240 żołnierzy. Pomimo ogromnej przewagi przeciwnika (łącznie w atakach na Westerplatte uczestniczyło około 3400 żołnierzy niemieckich) polscy wojskowi stawili mu zacięty opór. Podczas walk na Westerplatte zginęło 15 obrońców, a około 30 zostało rannych. Straty Niemców wyniosły blisko 50 zabitych i około 120 rannych.

Po zakończeniu walk polscy żołnierze trafili do obozów jenieckich. Dowodzący bohaterską załogą mjr Henryk Sucharski mógł odejść do niewoli zachowując oficerską szablę. Niemcy uznając niezłomność i poświęcenie polskiej załogi składnicy tranzytowej określili walki na Westerplatte mianem „małego Verdun”.

{"register":{"columns":[]}}