W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo i współpraca tematami 47. Europejskiej Konferencji Regionalnej Interpolu

29.05.2019

W Katowicach rozpoczęła się 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu. W jej inauguracji wzięła udział wiceminister Renata Szczęch, gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji oraz prezydent Interpolu Kim Jong Yang. Polska ponownie, po 23 latach, jest gospodarzem tej ważnej dla bezpieczeństwa konferencji.

Interpol

W trzydniowych obradach, którym przewodniczy Jurgen Stock, sekretarz generalny Interpolu, uczestniczy 170 przedstawicieli Policji z 55 krajów, w tym USA, RPA i Australii. Podczas spotkań przedstawione zostaną kwestie związane z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości oraz zaproponowane konkretne działania.

- Środowiska przestępcze często jako pierwsze wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby być krok przed nimi, a Interpol ma do odegrania w tym obszarze kluczową rolę – powiedziała wiceminister Renata Szczęch otwierając obrady.

Europejska Konferencja Regionalna Interpolu to okazja do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy, służącej bezpieczeństwu publicznemu. Ma to szczególny wymiar w sytuacji, kiedy rośnie znaczenie przestępczości o charakterze transgranicznym. W takim przypadku szybka wymiana informacji i efektywna koordynacja wspólnych działań są warunkami skutecznej pracy służb.

Polska Policja jest solidnym partnerem w walce z transgraniczną przestępczością i jej zapobieganiu. Dowodem na to są zakończone sukcesami działania naszych funkcjonariuszy prowadzone pod egidą Interpolu. Wykorzystanie możliwości współpracy w ramach tej organizacji niejednokrotnie pozwoliło na skuteczne podjęcie działań zarówno przez służby za granicą, jak i w Polsce, m.in. w sprawach związanych z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia. Polska Policja przyczynia się także do rozwoju narzędzi i usług oferowanych przez Interpol, w szczególności baz danych.

Polska po raz drugi jest gospodarzem Europejskiej Konferencji Regionalnej Interpolu. Jest także jednym z 20 państw założycieli Międzynarodowej Komisji Policji Kryminalnych. Od założenia organizacji w Wiedniu w 1923 roku, nasz kraj był obecny w strukturach Interpolu do 1952 roku. Powrócił do nich w 1990 roku. 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}