Dwa nowe śmigłowce Black Hawk rozpoczynają służbę w Policji
30.11.2018
- Kiedy kilka miesięcy temu minister Joachim Brudziński powiedział o potrzebie zakupu kilku śmigłowców dla polskiej Policji zdecydowaliśmy, że to konieczny krok w kierunku takiej modernizacji Policji, jakiej dawno nie widzieliśmy. Te śmigłowce to przede wszystkim bezpieczeństwo Polaków – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas przekazania helikopterów S-70i Black Hawk polskiej Policji. Dwie nowoczesne maszyny będą wykorzystywane m.in. do działań antyterrorystycznych.
W piątek (30 listopada br.), na lotnisku Bemowo, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, przekazano Policji dwa fabrycznie nowe śmigłowce wyprodukowane w PZL Mielec. Umowę na ich zakup podpisano 30 maja br.
Wszechstronne i wytrzymałe S-70i Black Hawk są dostosowane do wykonywania różnych zadań. Będą przeznaczone przede wszystkim dla policyjnych jednostek antyterrorystycznych, które potrzebują sprzętu do szybkiego desantu i sprawnego przemieszczania się po kraju, a także poszukiwań zaginionych.
- Te śmigłowce są bardzo nowoczesnymi maszynami, naszpikowanymi osiągnięciami technologicznymi, które na pewno jeszcze bardziej podniosą bezpieczeństwo Polaków – powiedział szef polskiego rządu. Minister spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył, że nie było innej drogi dla polskiej Policji, by ta efektywniej i skuteczniej mogła dbać o bezpieczeństwo Polaków. Joachim Brudziński zapowiedział, że kolejny, trzeci Black Hawk przyleci do Warszawy już wiosną.
- Być może uda się, że będzie to marzec. Jeśli będzie taka sama życzliwość ze strony pana premiera i minister finansów pani Teresy Czerwińskiej, to kolejne dwa helikoptery mogą pojawić się w przyszłym roku – zaznaczył minister Joachim Brudziński.
Szef MSWiA życzył funkcjonariuszom, którzy na co dzień będą latać nowymi śmigłowcami i dbać o bezpieczeństwo Polaków, aby z każdego lotu zawsze bezpiecznie wracali do swoich bliskich.
Zakup helikopterów Black Hawk to przełom w wyposażeniu policyjnego lotnictwa. Najstarszy obecnie wykorzystywany przez funkcjonariuszy śmigłowiec ma 47 lat, a, co podkreślane było już niejednokrotnie, koszty napraw przestały być opłacalne. Najmłodsza maszyna służąca policjantom ma natomiast 13 lat.
- My, wszyscy Polacy, odczuwamy, że coraz lepiej dzieje się w poprawie bezpieczeństwa i jako PZL Mielec jesteśmy dumni z tego, że możemy brać udział w tym procesie – powiedział Janusz Zakręcki, prezes zarządu PZL Mielec.
Lista krajów i służb, które doceniły uniwersalny charakter helikopterów Black Hawk jest długa. Maszyny te służą w siłach zbrojnych 31 państw, wykonując między innymi misje ofensywne, działania ratunkowe, przewóz ładunków, misje bojowo-poszukiwawcze i ratunkowe, pożarnicze i patrole morskie. Wielozadaniowe śmigłowce z Mielca wspomagają funkcjonariuszy m.in. w USA, Meksyku i Kolumbii.
Co ważne, maszyny te cieszą się ogromnym zaufaniem pilotów, którzy w trakcie służby wylatali na nich 10 milionów godzin, w tym ponad 2,5 miliona w warunkach bojowych. Dzięki zakupowi nie tylko polska Policja, ale i jej piloci znajdą się we wciąż elitarnym gronie, które dysponuje śmigłowcami Black Hawk i na nich lata.
Zakup śmigłowców sfinansowany został z Programu Modernizacji Służb Mundurowych podległych MSWiA. Odbudowa policyjnego lotnictwa to jeden z kluczowych jego elementów. W ramach programu modernizacji formacje podległe MSWiA otrzymają w latach 2017-2020 łącznie niemal 9,2 mld złotych. Do Policji trafi niemal 6 mld zł – w tym 3,119 mld na inwestycje i zakup sprzętu.