W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał konkursu „Policjant, który mi pomógł”

22.07.2024

Aspirant sztabowy Piotr Krawczewski, starszy sierżant Tomasz Leśniak, aspirant Andrzej Piszczek, starszy sierżant Żaneta Stańczak oraz aspirant Michał Tylak to laureaci tegorocznej, 17. już edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Wiceminister Czesław Mroczek, dziękując nominowanym za nieprzeciętne zaangażowanie w pomoc poszkodowanym, podkreślił, że spotkanie z tymi policjantami odmieniło życie wielu osób na lepsze.

Wiceminister Czesław Mroczek z laureatami ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”

To nie są pojedyncze historie. Wierzę, że w tych jednostkach, w których Państwo pracujecie, jest wielu innych, podobnych do Was policjantów, którzy z takim samym zaangażowaniem pełnią swoją służbę

– powiedział wiceminister Czesław Mroczek. 

Sekretarz stanu w MSWiA złożył na ręce komendanta głównego Policji podziękowania dla laureatów i wszystkich 179 nominowanych w konkursie „Policjant, który mi pomógł”. To wyjątkowy konkurs i wyjątkowa nagroda, bo funkcjonariuszy nominują do niej m.in. osoby, którym policjanci pomogli. Poza tym zgłoszeń mogą dokonywać organizacje i instytucje. Laureaci to osoby szczególnie zaangażowane w pomoc, które wykazały się empatią i wyjątkowym profesjonalizmem.

W uroczystości, która miała miejsce w Komendzie Głównej Policji, wzięli udział tegoroczni laureaci konkursu wraz z przełożonymi. Podczas spotkania policjantom zostały wręczone wyróżnienia w postaci nagród motywacyjnych, natomiast w trakcie centralnych obchodów Święta Policji w środę, laureaci otrzymają statuetki oraz listy gratulacyjne.

To już 17. edycja konkursu "Policjant, który mi pomógł". Idea narodziła się w 2007 r., a konkurs odbywa  się cyklicznie pod honorowym patronatem komendanta głównego Policji. Podczas wszystkich edycji wyłoniono łącznie 85 laureatów. 

Poznajcie historie nagrodzonych w tym roku policjantów:

  • Asp. szt. Piotr Krawczewski – starszy dzielnicowy Rewiru II Wydziału Prewencji KMP w Płocku. Służbę w Policji rozpoczął w 2005 r. Od początku związany jest ze służbą prewencyjną. Pomógł młodej matce, które nie miała świadomości, że jest uwikłana w przemoc domową, a zachowanie jakie wykazywał jej partner stanowią czyny zabronione. Mężczyzna znęcał się nad kobietą psychicznie i fizycznie. Dzięki skutecznej reakcji policjanta, mężczyznę odizolowano od kobiety. Zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania i pozbawiano władzy rodzicielskiej. Mężczyzna odbywa karę bezwzględnego pozbawienia wolności.
     
  • St. sierż. Tomasz Leśniak – przewodnik psa służbowego Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. W Policji od 2019 r. Od początku związany jest ze służbą prewencyjną. Podjął akcję ratunkową, gdy pożar zajął budynek wielorodzinny. Z płonącego mieszkania wydostał nieprzytomnego mężczyznę i ewakuował pozostałych mieszkańców.
     
  • Asp. Andrzej Piszczek – starszy dzielnicowy z Posterunku Policji w Łobżenicy Komisariatu Policji w Wyrzysku Komendy Powiatowej Policji w Pile. Służbę w Policji rozpoczął w 2007 r. Od 5 lat jest dzielnicowym. Pomógł kobiecie, która - wraz z rodziną - była ofiarą przemocy domowej ze strony ojca. Podczas jednej z interwencji, dzielnicowy podjął rozmowę z rodziną oraz ojcem, którego udało się namówić na podjęcie leczenia. Kobieta podkreśliła, że od czasu podjętej interwencji, sytuacja rodziny znacznie się poprawiła.
     
  • St. sierż. Żaneta Stańczak – dzielnicowy z Posterunku Policji w Tucznie Komendy Powiatowej Policji w Wałczu. W Policji służy od 2015 r. Od ponad 4 lat jest dzielnicowym. Pomogła kobiecie, której mąż znęcał się psychicznie i fizycznie nad nią i chorą córką. Obecnie mąż tej kobiety przebywa w zakładzie karnym, małżonkowie są w trakcie rozwodu. Kobieta żyła w niedostatku, z zadłużeniem zaciągniętym przez męża, bez podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego. Pomocną dłoń wyciągnęła policjantka, która dyskretnie zorganizowała pomoc. Pomogła urządzić i umeblować mieszkanie. Zorganizowała najpotrzebniejsze, niezbędne do codziennego funkcjonowania, przedmioty. Dzięki policjantce, kobieta została objęta pomocą psychologiczną i uczęszcza na terapię dla osób doznających przemocy domowej.
     
  • Asp. Michał Tylak – dzielnicowy Zespołu Prewencji Posterunku Policji w Łabiszynie Komisariatu Policji w Barcinie Komendy Powiatowej Policji w Żninie. Służbę w Policji rozpoczął w 2012 r. Od początku związany ze służbą prewencyjną. Pomógł ofierze przemocy domowej, która z uwagi na wykonywany zawód, wstydziła się sytuacji, w której się znalazła. Dzielnicowy pomógł kobiecie uzyskać zakaz zbliżania i kontaktowania się. W konsekwencji, wobec osoby stosującej przemoc domową zapadł wyrok skazujący. Doceniony został całokształt służby policjanta, w tym zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności.
     

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}