„Innowacyjny Samorząd” - debata z udziałem wiceministra Tomasza Szymańskiego
28.05.2024
We wtorek, 28 maja br. w Warszawie odbyła się konferencja Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej pod tytułem „Innowacyjny Samorząd”. W jej ramach odbyła się debata pn. „Innowacyjny Samorząd – czy (nie) stać nas na innowacje?”. Wziął w niej udział m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Ostatnia z debat w ramach konferencji dotyczyła innowacyjnego samorządu, podczas której sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Szymański prezentował zagadnienia związane m.in. z wdrażaniem nowatorskich projektów w samorządach.
- Samorząd terytorialny jest podstawą decentralizacji funkcjonowania państwa. To tam realizowane są usługi publiczne dla społeczności lokalnej, która buduje i tworzy samorząd. Realizacja usług publicznych ukierunkowana jest przede wszystkim na polepszenie funkcjonowania i efektywności - powiedział wiceminister Tomasz Szymański.
Sekretarz stanu w MSWiA przypomniał również, jak wyglądała praca nad innowacjami, gdy pełnił funkcję sekretarza miasta Grudziądza. Wskazał też, co musi robić państwo, aby rozwijać innowacje. - Państwo musi stworzyć warunki dla samorządów do tego, żeby mogły w tej przestrzeni innowacyjnej realizować usługi publiczne na najwyższym poziomie. To my musimy wyjść z propozycją polepszenia kontaktów i wzajemnej wymiany informacji, między samorządem, a organami publicznymi. Będzie ona skierowana do mieszkańców danej gminy - zaznaczył.
Wiceminister Tomasz Szymański poinformował też o wznowieniu działań Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. - Po wielu latach wskrzeszony zostanie Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, który będzie takim quasi think tankiem. Samorządy będą mogły czerpać wiedzę, wzajemnie wymieniać się doświadczeniami. Instytut będzie służył samorządowcom – podkreślił.
Projekt „Innowacyjny Samorząd”
„Innowacyjny samorząd” to cykliczny projekt Serwisu Samorządowego PAP, w którym wyłaniane i nagradzane są najbardziej innowacyjne jednostki samorządu terytorialnego. Są to gminy, miasta, powiaty i województwa. Celem konkursu jest promocja kreatywnych JST oraz zainspirowanie pozostałych do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Jednym z patronów honorowych piątej edycji tego konkursu jest MSWiA.
Konferencja Serwisu Samorządowego PAP składała się z rozmów w trybie „1 na 1” oraz debat, podczas których poruszano m.in. tematy ochrony środowiska, e-administracji, czy sztucznej inteligencji.