W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs dla młodzieży „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

28.01.2020

W Muzeum Katyńskim na terenie Cytadeli Warszawskiej zainaugurowano ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, skierowany do młodzieży szkół średnich. W uroczystości udział wzięła marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister Mariusz Kamiński. Konkurs został ogłoszony w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Konkurs Katynski

 - Nie można być w Muzeum Katyńskim i nie wspominać tych, którzy bestialsko byli mordowani przez Sowietów w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Katyniu, Bykowni. Naszym obowiązkiem - żyjących i przyszłych pokoleń - jest przechowywanie pamięci. Dlatego, że nie ma przyszłości bez szacunku i pamięci o przeszłości – powiedziała marszałek Elżbieta Witek.

Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że zbrodnia katyńska była największą w czasie II wojny światowej zbrodnią dokonaną na jeńcach wojennych. - Ta zbrodnia była bezpośrednią konsekwencją paktu Ribbentrop-Mołotow, czyli paktu Hitler-Stalin, zawartego w sierpniu 1939 roku, w którym ustalono, że Polska zostanie zaatakowana przez dwóch agresorów – zaznaczył szef MSWiA. 

Ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło. Katyń 1940” będzie trwał od 1 lutego do 23 marca br. Przewodniczącym komisji konkursowej jest prof. Tadeusz Wolsza. Uczniowie przygotują projekt karty pocztowej lub pracę pisemną „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?”. Przewidziano nagrody oraz wyróżnienia w obu kategoriach. Dla laureatów zostanie zorganizowana zagraniczna wizyta studyjna. Poczta Polska zobowiązała się do emisji kartki pocztowej ze zwycięskim projektem. Zwycięzców poznamy 24 kwietnia br. 

- Wierzę, że idea konkursu spotka się z dużym odzewem wśród młodych ludzi. Bardzo bym chciał, żeby te upamiętnienia dotyczyły również polskich policjantów, którzy tak masowo padli ofiarą zbrodni katyńskiej – powiedział Mariusz Kamiński.

Organizatorem konkursu jest Kancelaria Sejmu. Komitetu Honorowy tworzą:

  • Przewodniczący: Prezydent RP Andrzej Duda
  • Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak
  • Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski
  • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński 
  • Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}