Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z udziałem wiceministra Błażeja Pobożego
13.04.2022
– Zbrodnia Katyńska jest stale obecna w naszej świadomości, nie może i nie będzie wymazana z pamięci Polski oraz pamięci Europy. Składają się na nią konkretne ludzkie tragedie, które dotyczyły całych rodzin i społeczności – powiedział wiceminister Błażej Poboży w środę, 13 kwietnia br. podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W wydarzeniu, które odbyło się w Komendzie Głównej Policji wzięli też udział nadinsp. Dariusz Augustyniak i nadinsp. Paweł Dobrodziej, zastępcy komendanta głównego Policji.
Wiceminister Błażej Poboży mówił o polskich policjantach, jeńcach obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie, zamordowanych w Kalininie (dzisiejszy Twer). Przypomniał, że pamięć o nich jest dziś ważną częścią nie tylko policyjnej, ale i polskiej tożsamości. Zaznaczył, że przez wiele lat prawda o tej zbrodni nie mogła być publicznie eksponowana.
Podsekretarz stanu w MSWiA w wystąpieniu nawiązał również do postaci Bronisława Pobożego, swojego pradziadka, przedwojennego policjanta.
Do sowieckiej niewoli trafił po 17 września 1939 roku. Aresztowany przez NKWD, został uwięziony w obozie jenieckim w Ostaszkowie. 5 kwietnia 1940 przewieziony do Kalinina i rozstrzelany w piwnicy NKWD ze skrępowanymi rękoma, podobnie jak wielu innych policjantów z jego grupy. Po egzekucji zostali oni pochowani w zbiorowych dołach w lesie w miejscowości Miednoje koło Tweru. Mój pradziadek zginął, bo był Polakiem, bo był funkcjonariuszem Policji Państwowej
– powiedział.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji mówił o tym, że tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej pozostają pod wpływem wydarzeń, które rozgrywają się w Ukrainie.
Agresja Rosji na Ukrainę, to nowe wcielenie tej samej brutalności i pogardy dla człowieka. Zbrodnie wyczerpujące znamiona ludobójstwa w miejscowościach pod Kijowem mimowolnie przywołują brutalne obrazy z przeszłości
– zaznaczył Podsekretarz stanu w MSWiA.
Podczas uroczystości wiceminister Błażej Poboży wraz z nadinsp. Dariuszem Augustyniakiem i nadinsp. Pawłem Dobrodziejem, zastępcami komendanta głównego Policji, złożyli kwiaty przy obelisku „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji i pod Tablicą Pamięci w siedzibie KGP.
82. rocznica Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Święto zostało uchwalone przez aklamację przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 14 listopada 2007 roku.
Decyzja o masowym rozstrzelaniu polskich obywateli podjęto 5 marca 1940 roku. Rozkaz podpisał m.in. Józef Stalin. 3 kwietnia rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r. rozstrzelani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy.
Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Przez wiele lat nie wolno było mówić o zamordowanych. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.
W naszym kraju znajduje się wiele pomników i tablic poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani. Wykonując wzorowo swoje obowiązki, budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli.