Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z udziałem wiceministra Błażeja Pobożego
13.04.2023
W czwartek, 13 kwietnia br. wiceminister Błażej Poboży wziął udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W wydarzeniu, które odbyło się na terenie Komendy Głównej Policji, uczestniczył również komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
80 lat temu nazistowskie Niemcy poinformowały o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych pomordowanych przez NKWD
– powiedział wiceminister.
Zło, które wydarzyło się 83 lata temu, wraca do nas nie tylko na kartach historii. Brutalna agresji Rosji, bezpośredniego spadkobiercy Związku Sowieckiego, utwierdza nas w przekonaniu, że dzisiejszy reżim to nowe wcielenie tej samej brutalności i pogardy dla człowieka
– dodał.
Wiceszef MSWiA podkreślił, że nie możemy zapomnieć o zbrodni katyńskiej. Dodał, że pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przetrwała czasy cenzury w PRL, m.in. dzięki odważnym nauczycielom, publikacjom i rodzinom ofiar.
Jestem dumny z tego, że Polska Policja przywiązuje tak dużą wagę do historii i tradycji. To niezwykle istotne, że funkcjonariusze pamiętają o poprzednikach, którzy swoją postawą pokazali, jak wiernie służyć ojczyźnie i dbać o bezpieczeństwo Polaków
– podkreślał Podsekretarz stanu w MSWiA.
Podczas uroczystości wiceminister Błażej Poboży wraz z komendantem gen. insp. Jarosławem Szymczykiem złożyli wieniec pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji i pod Tablicą Pamięci w siedzibie KGP.
83. rocznica Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 roku nazistowskie Niemcy poinformowały o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych pomordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.
Władze Związku Sowieckiego podjęły decyzję o rozstrzelaniu ponad 21 tys. polskich oficerów i policjantów, którzy bronili granic Polski w wojnie obronnej 1939 roku. Wśród nich znalazło się kilka tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej oraz żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.
Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy. Ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Prawda o zbrodni katyńskiej była zakazana, nie można było o niej mówić publicznie. Dopiero w 1990 roku Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.