W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze czytanie projektu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych

29.11.2021

– Ta ustawa to bardzo korzystny zbiór przywilejów i praw dla strażaków ochotników – powiedział wiceminister Maciej Wąsik w poniedziałek (29 listopada br.) w Sejmie. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych.

zaślepka MMW

Doceniając wysiłek ochotniczych straży pożarnych w zapewnienie bezpieczeństwa, zwłaszcza na poziomie lokalnym, resort spraw wewnętrznych i administracji dokłada wszelkich starań, aby stworzyć strażakom ochotnikom jak najlepsze warunki do wykonywania ich misji

– powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas posiedzenia komisji.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że dotyczy to nie tylko wyposażenia w jak najnowocześniejszy sprzęt ratowniczy, ale także tworzenia odpowiednich ram prawno-instytucjonalnych w zakresie funkcjonowania jednostek OSP w obszarze ochrony przeciwpożarowej.

Zamiarem strony rządowej było wzmocnienie również tych jednostek OSP, które nie spełniają warunków do podejmowania działań ratowniczych, ale mogą realizować inne inicjatywy i zadania na rzecz lokalnej ludności

– dodał.

Nowe rozwiązania dla strażaków ochotników

Prezentowany przez nas projekt ustawy o OSP wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska strażaków ochotników, takim jak postulat wprowadzenia świadczenia ratowniczego dla ochotników, biorących czynny udział w działaniach ratowniczych

– powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie będzie wypłacane z budżetu państwa co miesiąc, po osiągnięciu przez mężczyznę 65. a przez kobietę 60. roku życia. Aby je otrzymać, należy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz przez 20 lat (w przypadku kobiet) brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa, nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Projekt ustawy o OSP przewiduje także nowelizację ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Tym samym świadczenie w wysokości 200 zł będzie przysługiwało ratownikom górskim wykonującym działania ratownicze ochotniczo, po spełnieniu analogicznych warunków w zakresie wieku, jak w przypadku członków OSP. Prawo do świadczenia otrzymają ratownicy realizujący ratownictwo górskie, w przypadku mężczyzn przez 25 lat, kobiet przez 20 lat.

Pozostałe rozwiązania, które przewiduje ustawa o OSP to m.in.: wzmocnienie ochrony prawnej druhów-ochotników oraz wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która pozwoli na korzystanie ze zniżek. Ponadto szczególnie zasłużeni i wyróżniający się druhowie OSP będą mogli zostać wyróżnieni odznaczeniem – Krzyżem św. Floriana. Będzie je nadawał Prezydent RP. Specjalne wyróżnienie nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w postaci Odznaki Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” otrzymają strażacy OSP, w tym członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej, którzy wzorowo wykonują swoje obowiązki.

Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych ureguluje również kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin, w sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych. Stosowne świadczenia będzie mógł również otrzymać strażak ratownik OSP, gdy dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie szkodę w mieniu w drodze do siedziby OSP, po zaalarmowaniu przez stanowisko kierowania PSP.

Strażak ratownik OSP, który będąc dysponowany przez Państwową Straż Pożarną do działań ratowniczych lub akcji ratowniczych dozna uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku, za czas niezdolności do pracy, za który nie zachował prawa do wynagrodzenia, nie otrzymał zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie odrębnych przepisów, będzie mógł wnioskować o rekompensatę pieniężną.

Projekt ustawy przewiduje też wprowadzenie możliwości pełnienia funkcji kierowcy przez strażaków ratowników OSP po przekroczeniu przez nich 65. roku życia. Warunkiem jest posiadanie aktualnych badań lekarskich, dopuszczających do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Została też przygotowana możliwość rozliczenia przez jednostki OSP kosztów dostaw energii elektrycznej według najkorzystniejszej taryfy.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}