Podpisano umowę na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu
24.04.2019
W środę (24 kwietnia) w Świnoujściu podpisano umowę na dofinansowanie rozbudowy terminalu LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie Joachim Brudziński, Krzysztof Tchórzewski, Jerzy Kwieciński i Piotr Naimski.
Terminal w Świnoujściu powstawał w latach 2006-2016. Inicjatorem budowy terminalu był śp. prezydent Lech Kaczyński. Terminal jest jednym z największych przedsięwzięć wspieranych z Funduszy Europejskich w obecnej perspektywie finansowej. To inwestycja o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wartość projektu to ponad 1 mld zł. Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w budowę terminalu. Jak dodał, ta inwestycja jest niezwykle ważna dla polskiej gospodarki. - Gazu używa cały sektor przemysłowy, ale także gospodarstwa domowe – powiedział.
Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, nasz kraj stara się rozbudowywać infrastrukturę energetyczną tak, by służyła przede wszystkim Polsce, ale i regionowi. Dzięki terminalowi możliwe jest odbieranie gazu płynącego m.in. z Kataru i Stanów Zjednoczonych. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jedną z osób zaangażowanych w powstanie terminalu był m.in. minister Joachim Brudziński. Szef MSWiA podczas dzisiejszej uroczystości odczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Minister Piotr Naimski wskazał, że rozbudowa terminalu będzie składała się z dwóch etapów. Pierwszy z nich (do 2021 r.) umożliwi przyjmowanie większej ilości gazu z 5 mld m3 do 7,5 mld m3 rocznie. W drugim etapie (do 2023 r.) powstanie trzeci zbiornik terminalu. Dzięki rozbudowie możliwe będzie m.in. zapewnienie przeładunku gazu na mniejsze zbiornikowce.
***
Uroczystość w Świnoujściu była jednym z elementów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w woj. zachodniopomorskim – prezydentowi towarzyszył minister Joachim Brudziński. Później szef MSWiA i prezydent spotkali się także z mieszkańcami Białogardu i Świdwina.
fot. Adam Guz / KPRM