Polscy strażacy ruszają z pomocą do Grecji
19.07.2023
W środę, 19 lipca br. polscy strażacy wyruszyli z pomocą do Grecji, która zmaga się z pożarami lasów w rejonie Attyki. To już 18. misja zagraniczna naszych funkcjonariuszy PSP i 7. misja ratownicza w ostatnim czasie. Bierze w niej udział 149 osób i 49 pojazdów.
Grecja znowu została dotknięta ogromnymi pożarami. Dlatego ruszamy na pomoc. W porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim poleciłem komendantowi Andrzejowi Bartkowiakowi przygotowanie do wyjazdu naszych strażaków, by jak dwa lata temu pomogli w gaszeniu pożarów na południu Europy
– poinformował minister Mariusz Kamiński.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Krakowie zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła mówił o sprawnym działaniu Państwowej Straży Pożarnej i szybkiej mobilizacji do rozpoczęcia akcji.
Chcę podziękować wszystkim strażakom za punktualne przybycie na miejsce koncentracji. Cała Polska jest z Was dumna, patrzy cała Europa i świat
– powiedział zastępca komendanta głównego PSP.
Polska jako pierwsza odpowiedziała na prośbę Grecji i złożyła ofertę pomocy, którą zaakceptował grecki rząd. Nasi strażacy wyruszyli w zespole liczącym 149 ratowników i 49 pojazdów. Trzon grupy stanowią ratownicy z województw małopolskiego i wielkopolskiego. Przyjazd do Attyki planowany jest na 21/22 lipca, a akcja ma potrwać około 2 tygodni. W misji gaszenia pożarów wezmą też udział strażacy m.in. ze Słowacji i Rumunii.
Położony na Bałkanach kraj od kilku dni zmaga się z pożarami spowodowanymi falą ekstremalnych upałów. Silny wiatr przyspiesza rozprzestrzenianie się ognia, utrudniając prowadzenie działań gaśniczych.
Moduł GFFFV z pomocą Grecji
GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) to moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi, z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska dysponuje 6 takimi modułami, wyspecjalizowanymi w gaszeniu pożarów lasów. Stacjonują one w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie i we Wrocławiu. Każdy moduł jest samowystarczalny. Poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów, strażacy dysponują też zapleczem logistycznym.
W Grecji strażacy zbudują własny obóz. Są zabezpieczeni w zapasy wody i żywności, a także środki finansowe oraz źródła energii w postaci agregatów.
Dotychczasowe zagraniczne akcje wsparcia strażaków
Profesjonalizm naszych strażaków i ich doświadczenie są wysoko oceniane na arenie międzynarodowej. W sytuacjach wystąpienia katastrof naturalnych (np. pożarów czy trzęsień ziemi), poszczególne kraje mogą zwracać się do swoich zagranicznych partnerów o konkretną pomoc. Działania te koordynowane są w ramach systemu ERCC (Emergency Response Coordination Centre), którego Polska jest aktywnym członkiem od chwili wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.
W ostatnich latach nasi strażacy uczestniczyli w wielu misjach zagranicznych, m.in. w Turcji (2023), we Francji (2022), w Czechach (2022), Rumunii (2021) czy w Libanie (2020). Dodatkowo strażacy z Polski angażowali się także w transport pomocy humanitarnej na Bałkany Zachodnie (w 2020 r., w związku z walką z pandemią), do Niemiec (w 2021 r., po powodzi), czy na Ukrainę (wielokrotne akcje w związku z trwającą wojną).
Pomoc dla Grecji w 2021 r.
Minęły 2 lata od poprzedniej pomocy polskich strażaków dla Greków. Polskie moduły gaśnicze GFFFV były zaangażowane wówczas w walkę z pożarami w okresie od 7 sierpnia do 1 września 2021 r. W działaniach w Grecji uczestniczyło wtedy 286 ratowników (dwie zmiany po 143 strażaków) oraz 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy, a także przyczepy).
Fot. Państwowa Straż Pożarna