Ponad 530 czujek czadu i dymu dla słuchaczy Polskiego Radia
21.10.2021
W czwartek (21 października br.) na antenie Programu 1 Polskiego Radia ruszył konkurs, w którym można wygrać czujki czadu i dymu. Wkrótce do akcji dołączą też: Trójka oraz Polskie Radio Kierowców.
Słuchacze będą mogli wygrać czujki m.in. w audycjach: „Sygnały Dnia”, „Ekspres Jedynki” (Program 1), „Poranek w Trójce”, „Zapraszamy do Trójki” (Program 3) oraz w audycjach Polskiego Radia Kierowców.
Czujki czadu i dymu są nagrodami w konkursach wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Konkursy będą przeprowadzane na antenach Polskiego Radia, zarówno w programach porannych, jak i popołudniowych. Polskie Radio będzie również emitowało spoty edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla.
Czad to cichy zabójca
Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tylko w sezonie 2020/2021 straż pożarna odnotowała prawie 2,8 tys. tego typu zdarzeń. W ciągu ostatnich trzech sezonów (2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021) strażacy odnotowali ponad 9,6 tys. zdarzeń i 132 ofiary śmiertelne. Pod tym względem najtragiczniejszy był sezon grzewczy 2018/2019. Wówczas poszkodowanych zostało ponad 2 tys. osób, a w wyniku zatrucia czadem zmarły 52 osoby.
Zadbaj o instalację
O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów. Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zatrucia czadem.