W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian

18.09.2024

Trwa walka z powodzią. Fala kulminacyjna dotarła już do Oławy. Na terenach, przez które przeszła powódź, służby i mieszkańcy robią wszystko, by przywrócić te miejsca do użyteczności. Rząd zadeklarował pomoc dla powodzian spłacających kredyty mieszkaniowe. Na czas 12 miesięcy obowiązek ten weźmie na siebie państwo.

Przy prostokątnym stole zasiadają uczestnicy posiedzenia sztabu kryzysowego. W centralnym punkcie od lewej zasiada minister Tomasz Siemoniak, premier Donald Tusk, wicepremier, minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Pozostali uczestnicy znajdują się po lewej stronie stołu, jak i po prawej. Łącznie przy stole zasiada 14 osób. W tle po lewej stronie znajduje się duży telewizor, w centralnym miejscu widnieje mapa hydrograficzna województwa dolnośląskiego. Na stole są położone małe mapy, butelki z wodą oraz mikrofony.

W środę premier Donald Tusk przewodniczył kolejnemu już posiedzeniu sztabu kryzysowego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu wzięli również udział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, minister Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister finansów Andrzej Domański,  podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz oraz przedstawiciele służb i samorządów.

Prezes Rady Ministrów poinformował, że poszkodowani w wyniku powodzi, którzy spłacają kredyt mieszkaniowy, otrzymają wsparcie.

Będzie ono mogło być przyznane kredytobiorcy, który utracił chociażby czasowo możliwość korzystania z domu lub mieszkania. Wsparcie będzie polegało na spłacie rat kredytobiorcy przez okres 12 miesięcy, bez względu na ich wysokość. Udzielona pomoc nie będzie podlegała zwrotowi

– mówił. 

Szef rządu zaapelował również o korzystanie tylko ze sprawdzonych źródeł informacji.  

Naszym wspólnym zadaniem jest prostowanie dezinformacji. Dla mnie rzeczą bardzo ważną jest, żeby starać się reagować na nowe informacje tak szybko, jak to możliwe, ale najpierw je weryfikujmy

– powiedział. 

Minister finansów Andrzej Domański mówił o szczegółach pomocy podatnikom. Przekazał też, że przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią będą mogli opłacać składki ZUS za rok 2024 do 15 września 2025 roku.

Opłacenie składek, żeby nie było żadnych wątpliwości, nie będzie objęte odsetkami

- podkreślił.

Dodał, że ci, którzy opłacają składki za własne ubezpieczenia, będą mogli również wystąpić o ich umorzenie. Minister Andrzej Domański zapowiedział też, że ministerstwo kończy prace nad rozporządzeniem wydłużającym przedsiębiorcom dotkniętym powodzią terminy płatności podatków: VAT, PIT i CIT.

Jeszcze dziś projekt rozporządzenia trafi do pilnych konsultacji. Oczekuje, że jutro będzie gotowy do podpisu

- poinformował.

Pomoc rządu dla poszkodowanych

Premier Donald Tusk mówił też o tym, że państwo weźmie odpowiedzialność za odbudowę zniszczonej infrastruktury.

Wczoraj mówiliśmy o rozpoczęciu prac nad utworzeniem programu odbudowy. Zdajemy sobie sprawę, że środki budżetowe, jak i europejskie, będą zdecydowanie przekraczały to co na razie minister finansów zmobilizował

– zaznaczył. 

Z kolei minister Tomasz Siemoniak odniósł się do działań podjętych przez MSWiA w tym zakresie.

Wyznaczyłem wiceministra Wiesława Szczepańskiego do koordynowania wszystkich spraw związanych z pomocą rządową i do kontaktu z wieloma instytucjami, które od niedzieli zgłaszają się do nas

– powiedział. 

Szef MSWiA zaznaczył, że wiele firm zgłasza się i deklaruje chęć niesienia pomocy.

To jest już kilkadziesiąt dużych firm i instytucji. Wszyscy ci, którzy nie wiedzą, do kogo się zwrócić, a chcą mieć pewność, że pomoc trafi szybko i we właściwe miejsce, proszę o kontakt z MSWiA

– zaapelował.  

Będziemy działali tak, aby pomoc sprawnie docierała tam, gdzie jest potrzebna

– zadeklarował minister Tomasz Siemoniak. 

Szef rządu: nie pozwolimy na spekulowanie cenami na terenach dotkniętych powodzią

Premier Donald Tusk  odniósł się również do kwestii prób spekulacji cenami.

Dostałem dramatyczną informację, że w Kłodzku to co jest najbardziej potrzebne, jest wyraźnie droższe niż przed powodzią. Uprzedzam tych wszystkich, którzy spekulują czy usiłują zarobić na powodzi i tragedii ludzkiej. Mamy narzędzia prawne związane ze stanami nadzwyczajnymi, których użyjemy, by przymusić do powrotu do cen sprzed powodzi

- zapowiedział premier Donald Tusk.

Dodał, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby.

Zgodnie z prawem, stan klęski żywiołowej, ogłoszony na terenach objętych powodzią, umożliwia m.in. nakaz stosowania cen ustalonych na towary lub usługi mające podstawowe znaczenie dla kosztów utrzymania konsumentów.

Służby reagują na zagrożenie

17 września w związku z sytuacja powodziową w południowej Polsce jednostki straży pożarnych wyjeżdżały do 1 413 interwencji typu atmosferycznego -  najwięcej w województwach: dolnośląskim 816, śląskim 224 i opolskim 219. Od północy do 6:00 odnotowali 27 takich zdarzeń.  

Łącznie w ramach odwodów operacyjnych do województw: dolnośląskiego i opolskiego zadysponowano 67 różnych pododdziałów (sekcje specjalne z pompami i łodziami, plutony wsparcia, kompanie szkolne) - 195 pojazdów i 898 ratowników.  Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dla większości południowo-zachodniej części kraju. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}