W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA

24.06.2021

- Służby podległe ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu odegrały fundamentalną i bardzo pozytywną rolę w zabezpieczeniu życia społecznego w czasie największej tragedii ostatnich lat, czyli pandemii COVID-19 - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie podczas debaty nad wnioskiem opozycji o wotum nieufności wobec szefa MSWiA. W głosowaniu Sejm odrzucił wniosek.

Minister Mariusz Kamiński podczas przemówienia w Sejmie.

Podczas 33. posiedzenia Sejmu odbyła się debata nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Zarzuty opozycji dotyczyły m.in. organizacji wyborów prezydenckich oraz działań Policji. Głos w debacie zabrali premier Mateusz Morawiecki oraz minister Mariusz Kamiński. Prezes Rady Ministrów stwierdził, że opozycja postanowiła pobić rekord bezzasadnych wniosków o wotum nieufności.

Decyzja premiera ws. wyborów była w pełni legalna

W swoim wystąpieniu szef MSWiA odniósł się do zarzutów opozycji związanych z organizacją wyborów korespondencyjnych.

Jestem przekonany, że decyzja, którą podjął premier Mateusz Morawiecki była decyzją w pełni legalną i podjętą w poczuciu głębokiego interesu publicznego

– poinformował minister Mariusz Kamiński. Jednocześnie zaznaczył, że w tamtym czasie groził nam dramatyczny kryzys konstytucyjny związany z niemożnością przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Skala pandemii w tamtym czasie była duża, a nikt na świecie nie był w stanie przewidzieć jak rozwinie się epidemia. W czarnym scenariuszy groziło nam, że nasze państwo pozostanie bez prezydenta

– dodał.

Mówiąc o decyzji o głosowaniu korespondencyjnym, szef MSWiA powiedział, że była to kwestia odpowiedzialności, by podjąć działanie w imię demokracji, by obywatele wybrali głowę państwa.

Taka była intencja premiera i taka była intencja rządu. Wzięliśmy na siebie tę odpowiedzialność

– stwierdził.

Żądacie mojej dymisji, bo wedle was nie wykonałem nielegalnej waszym zdaniem decyzji premiera. Sami przyznajcie, że jest to kompletny nonsens

– podkreślił minister Mariusz Kamiński. Dodał, że gdybym podpisał umowę, opozycja stawiałaby mu zarzut przekroczenia uprawnień, a skoro tej umowy nie podpisał, stawia mu zarzut niedopełnienia obowiązków.

Tego typu argumentacja nie ma żadnej wartości

– stwierdził szef MSWiA.

Minister poinformował jednocześnie, że w związku z przygotowaniem do wyborów Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie poniosła żadnych strat.

Sejm podjął decyzję w drodze ustawy, że wszystkie koszty, które podmioty poniosły w związku z koniecznością przygotowań do wyborów korespondencyjnych, będą pokryte z budżetu Krajowego Biura Wyborczego i tak się stało

– powiedział szef MSWiA.

Dziękuję ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu, że rok temu zrobił to, co trzeba, żeby wybory mogły się odbyć

– powiedział w swoim wystąpieniu w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że minister Kamiński dobrze wypełnia swoje obowiązki.

Stara się nadrabiać, redukować te wszystkie deficyty, do których bardzo często wy doprowadziliście

– dodał.

Działania służb MSWiA w czasie pandemii

Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i minister Mariusz Kamiński odnieśli się do zarzutów opozycji pod adresem Policji.

Szef MSWiA stwierdził, że ataki opozycji na Policję są godne najwyższego pożałowania.

Przytaczacie różnego typu medialno-polityczne incydenty niemal sprzed roku. Jesteście bezradni i nie macie żadnych argumentów. Powinniście się wstydzić. Ataki na polską Policję to brak elementarnej lojalności państwowej z waszej strony. To, że Policja jest atakowana zarówno z lewa, jak i z prawa, świadczy o jej bezstronności

– powiedział.

Minister podkreślił, że w obliczu pandemii Policja musi egzekwować pewne ograniczenia, które nie są popularne społeczne, ale są niezbędne z punktu widzenia zdrowia publicznego i bezpieczeństwa.

Jako minister spraw wewnętrznych i administracji składam funkcjonariuszom podziękowania za te działania

– powiedział szef MSWiA.  

Premier podkreślił, że Policja i inne służby oprócz utrzymania porządku publicznego weryfikowały przestrzeganie kwarantanny.

To setki tysięcy weryfikacji dziennie, kiedy policjanci poprzez kontakt ze starszymi ratowali życie. To służby podległe ministrowi pomagały w opanowaniu pandemii

– zaznaczył szef rządu.

Powiedział również, że minister Mariusz Kamiński starał się znaleźć złoty środek, żeby zabezpieczyć zdrowie i życie Polaków podczas pandemii.

Przypomnijcie sobie 2011 rok, kiedy bito i kopano uczestników Marszu Niepodległości. Przypomnijcie sobie demonstracje w Jastrzębiu czy Zabrzu, kiedy poprzednicy używali broni gładkolufowej, armatek wodnych. Tę różnicę trzeba zaznaczyć i mieć na uwadze

– zaznaczył premier.

Podczas debaty w Sejmie Prezes Rady Ministrów nawiązał również do wielkiej zasługi ministra Mariusza Kamińskiego, jaką było utworzenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Od powołania CBA zaczęliśmy żyć w innym kraju. Zmora III RP korupcja została znacznie ograniczona. Minister jest państwowcem i dba o jakość instytucji, żeby życie publiczne było jak najbardziej uczciwe

– podsumował premier.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}