W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie przedstawicieli Grupy V4, Austrii i Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu

30.01.2020

W czwartek (30 stycznia br.) wiceminister Krzysztof Kozłowski wziął udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Było ono poświęcone omówieniu relacji i współpracy z Wielką Brytanią w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego po brexicie.

Spotkanie przedstawicieli Grupy V4, Austrii i Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu

- Stanowisko strony polskiej dotyczące dalszej współpracy z Wielką Brytanią jest niezmienne od początku dyskusji o brexicie. Wielka Brytania odgrywać będzie w dalszym ciągu bardzo istotną rolę w europejskim systemie bezpieczeństwa wewnętrznego, niezależnie od tego, że opuszcza Unię Europejską – powiedział wiceminister Krzysztof Kozłowski. Kraj ten pozostanie jednym z najważniejszych partnerów Polski w Europie. 

W spotkaniu organizowanym przez prezydencję czeską w V4 – poza wiceministrami spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej – uczestniczyli również przedstawiciele Austrii oraz Wielkiej Brytanii.

Spotkanie to efekt dyskusji i wniosków wypracowanych przez ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej i Austrii w Pradze 21 listopada 2019 r. Szefowie resortów spraw wewnętrznych Grupy V4 oraz Austrii zgodzili się wówczas na kontynuowanie dyskusji dotyczącej przyszłej współpracy z Wielką Brytanią. Chodziło o przeanalizowanie wymagań w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, które formułowane były na różnych etapach przez Wielką Brytanię pod adresem poszczególnych państw Grupy V4. 

Spotkanie w Pradze było okazją do omówienia stanowisk poszczególnych państw V4 oraz Austrii w zakresie przyszłej współpracy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zakres współpracy UE – UK po brexicie w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego określa wstępnie Deklaracja Polityczna dotycząca przyszłych relacji towarzysząca umowie wyjścia. Szczegóły prawne muszą zostać określone w trakcie negocjacji umów międzynarodowych, co będzie poprzedzone uzgodnieniem mandatu negocjacyjnego UE.

W gronie państw wyszehradzkich oraz Austrii panuje zgodne stanowisko, co do potrzeby wypracowania w relacjach Unia Europejska - Zjednoczone Królestwo partnerstwa, które zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa w Europie. Do tego umożliwi skuteczną współpracę w zwalczaniu terroryzmu, przestępczości zorganizowanej oraz innych zagrożeń.

Polska liczy na utrzymanie ścisłej współpracy zarówno na poziomie europejskim, jak i bilateralnym z partnerem brytyjskim. Chodzi szczególnie o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii.

Umowa o wystąpieniu wchodzi w życie 1 lutego br. W tym dniu rozpocznie się okres przejściowy trwający do 31 grudnia 2020 r.

fot. twitter.com/vnitro

{"register":{"columns":[]}}