Spotkanie Wojewódzkich Zespołów do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi
04.06.2024
We wtorek, 4 czerwca br. w siedzibie MSWiA odbyło się pierwsze, po pięcioletniej przerwie, stacjonarne spotkanie przedstawicieli Wojewódzkich Zespołów do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Omówiono aktualne wyzwania w zakresie zwalczania i przeciwdziałania handlowi ludźmi. Ważnym punktem rozmów były także postulaty i perspektywy wzmocnienia działań na rzecz profilaktyki i zapobiegania temu przestępstwu.
Spotkanie prowadzone przez kierownictwo Departamentu Porządku Publicznego MSWiA, zgromadziło przedstawicieli wszystkich urzędów wojewódzkich, Policji, Straży Granicznej oraz Prokuratury Krajowej. Uczestnicy rozmawiali o postępujących zmianach w handlu ludźmi w związku z sytuacją geopolityczną i społeczną. Ofiarą handlu ludźmi dziś może paść każdy, w szczególności osoby nieletnie. Sprawcy coraz częściej szukają potencjalnych ofiar w mediach społecznościowych – stąd znaczenie profilaktyki.
Handel ludźmi to ciężkie przestępstwo, które łamie najważniejsze wartości człowieka – prawo do godności i wolności. Werbunek z użyciem podstępu lub przemocy, transport, a następnie przymusowe wykorzystywanie ofiary to znamiona handlu ludźmi. Pomoc ofierze musi dotrzeć jak najszybciej, a proceder musi być zatrzymany.
Zwalczanie i przeciwdziałanie
Podczas spotkania omówiono również zmiany strukturalne, które miały miejsce w krajowym systemie przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz system ochrony i wsparcia ofiar. Dyskutowano o podejmowanych działaniach, zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i centralnym. Jednym z nich jest procedowany obecnie nowy rządowy dokument w zakresie przeciwdziałania i zwalczania handlu ludźmi - Krajowy Plan Działań na lata 2025-27.
Przestępstwa handlu ludźmi wymagają ścisłej współpracy zaangażowanych służb i organizacji, a także jednostek samorządu i urzędów. Uczestnicy spotkania zaznaczyli, że szczególnie ważnym aspektem są działania profilaktyczne skierowane do różnych odbiorców: dzieci i młodzieży, cudzoziemców przyjeżdzających do Polski jak również Polaków wyjeżdzających za granicę w celach zarobkowych. Szczególnie istotne dla przedstawicieli zespołów wojewódzkich są szkolenia dla pracowników instytucji publicznych a także operatorów numerów ratunkowych, które będą ważne dla szerzenia wiedzy o wykrywaniu i zapobieganiu handlowi ludźmi.
Przedstawiciele wojewódzkich zespołów ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi podkreślali, że inicjatywa reaktywowania spotkań na poziomie centralnym jest niezwykle potrzebna. Przyczyni się ona do sprawniejszej koordynacji wszelkich podejmowanych przedsięwzięć, w zakresie skutecznej walki i przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz wsparcia i ochrony ofiar. Wymiana informacji pozwoli także na trafniejsze dostosowywanie działań do nowych wyzwań.