W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Syreny alarmowe w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

19.04.2022

We wtorek, 19 kwietnia br. o godz. 12:00, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w stolicy zostaną uruchomione syreny alarmowe. W tym roku mija 79 lat od tragicznych wydarzeń w Warszawie, podczas których Niemcy zorganizowali akcję likwidacji getta. Tej niemieckiej brutalności przeciwstawiło się wówczas kilkaset młodych osób z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstanie w getcie upadło, ale stało się symbolem odwagi i bohaterstwa.

Grafika okolicznościowa. Tło stanowi zdjęcie muru. W lewej części znajduje się symboliczna grafika prezentująca żonkila. W prawej części znajduje się napis: 79. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Użycie syren alarmowych 

We wtorek, 19 kwietnia w południe, zgodnie z przepisami, na terenie Warszawy zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy stolicy nie powinni podejmować w związku z tym żadnych czynności.

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania.

Ze względu na aktualną sytuację związaną z obecnością w Warszawie ukraińskich obywateli uciekających przed wojną na terenie Ukrainy, informacja o uruchomieniu syren została przekazana w postaci Alertu RCB osobom, które posiadają ukraińskie karty SIM, logującym się do polskich sieci komórkowych. Wiadomość SMS została wysłana w języku ukraińskim. Ponadto informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom Warszawy z 24-godzinnym wyprzedzeniem również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

Podobny symboliczny charakter, jak 19 kwietnia, miało użycie syren alarmowych w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Działania te zostały poprzedzone szeroką akcją informacyjną skierowaną w szczególności do obywateli ukraińskich. Nie odnotowaliśmy wówczas żadnych niepokojących zgłoszeń od Ukraińców.    

79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W 1940 roku w centrum Warszawy Niemcy stworzyli getto, w którym uwięzili blisko pół miliona Żydów. Celem niemieckiego okupanta była całkowita eksterminacja zamkniętych w getcie obywateli. Umierali oni z powodu chorób, głodu, nadludzkiej niewolniczej pracy czy w wyniku egzekucji. 

19 kwietnia 1943 roku niemieckie oddziały wkroczyły zbrojnie na teren warszawskiego getta, aby dokonać jego ostatecznej likwidacji. Działania te spotkały się z oporem kilkuset młodych osób zrzeszonych w Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Ich walka stała się symbolem niezwykłego heroizmu. 

16 maja 1943 roku Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę. Wydarzenie to uznaje się za datę kończącą powstanie w getcie warszawskim.

{"register":{"columns":[]}}