Szef MSWiA na wieczornym sztabie kryzysowym: na kontach wojewodów jest już 100 mln złotych na pomoc związaną z zasiłkami
20.09.2024
Sytuacja w południowo–zachodniej Polsce jest wciąż trudna. Przez Brzeg Dolny przechodzi kulminacyjna fala powodziowa. W mieście trwa akcja umacniania wałów. W związku z kryzysem powodziowym codziennie odbywają się sztaby kryzysowe z udziałem premiera Donalda Tuska, wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka, ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka oraz przedstawicieli służb i samorządów. Podczas wieczornego sztabu omówiono bieżącą sytuację powodziową oraz stan przygotowań województwa zachodniopomorskiego do zmierzenia się z zagrożeniem powodzią.
Wszystko wskazuje na to, że w zachodniopomorskim nie dojdzie do masywnych zdarzeń, które wymagałyby koncentracji dużych sił i środków. Zachodniopomorskie dalej gotowe jest do przekazywania pomocy
– przekazał premier Donald Tusk.
Jak dodał, z mojego objazdu województw lubuskiego i zachodniopomorskiego wynika dość jednoznacznie, że te regiony są dobrze przygotowane do walki z powodzią.
Dyrektor IMGW Robert Czerniawski podczas spotkania przekazał najważniejsze informacje hydrologiczne.
W Głogowie istnieje ryzyko przelania się wody Odry przez wał. Bardzo blisko korony wału może sięgać woda. Wszystkie wsie pomiędzy Wrocławiem a Nową Solą są w stanie relatywnego zagrożenia
– ocenił.
Przekazał również, że we Wrocławiu, Brzegu Dolnym i Ścinawie poziom wody na Odrze ma spadki - jeżeli nic nieprzewidzianego się nie stanie - nie będzie zagrożenia przelania się wody przez wały.
100 milionów złotych na pomoc poszkodowanym
Minister Tomasz Siemoniak poinformował o przekazaniu na konta wojewodów 100 milionów złotych na zasiłki, na pomoc. Podziękował Ministerstwu Finansów i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodom i ich służbom za duży wysiłek organizacyjny.
Omówił również stan rozmów wiceministra MSWiA Macieja Duszczyka z jego niemieckim odpowiednikiem dotyczących mostów granicznych i drożności ruchu granicznego.
Pracowaliśmy nad tym, żeby w momencie fali kulminacyjnej tutaj nie było żadnych zagrożeń związanych na przykład z korkiem na moście czy z kontrolą graniczną. Mamy zapewnienie, że służby obydwu krajów będą robiły wszystko, żeby jakichkolwiek zatorów nie było w ciągu czasu zagrożenia powodziowego
– podkreślił.
Komendant główny PSP zapewnił, że podlegającemu mu służby nie zwalniają czujności
Przesuwamy środki na województwo lubuskie. Patrzymy również, co może się wydarzyć w województwie zachodniopomorskim
- mówił.
Poinformował, że na stronie internetowej Komendy Głównej od 18 września zamieszczona ogólnodostępna mapa interaktywna z lokalizacjami miejsc, gdzie prywatne osoby, firmy mogą zgłaszać potrzeby w zakresie pomocy humanitarnej.
Zaangażowanie służb podległych MSWiA oraz wojska
Na terenie województw objętych powodzią zaangażowani są strażacy z PSP i OSP. 19 września odnotowano 872 interwencji straży pożarnej, w których zaangażowanych było szacunkowo 595 pojazdów JOP i 10 000 ratowników JOP. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: dolnośląskie - 436, opolskiego - 164, śląskiego - 103, lubuskie - 54.
Zaangażowanych jest także ponad 20 tys. policjantów oraz ponad 8 tys. pojazdów, w tym 4 agregaty, 6 śmigłowców (4 Belle, 2 Black Hawki), a także 5 reflektorów olśniewających.
W miejscach, gdzie to jest konieczne powstały mobilne posterunki. Dzięki temu policjanci są w bezpośrednim i stałym kontakcie z mieszkańcami, kiedy jest taka potrzeba
– poinformował szef rządu.
Blisko 20 tys. żołnierzy niesie pomoc mieszkańcom terenów ogarniętych powodzią. Planowane zwiększenie do 25 tys.