W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MSWiA o strategii migracyjnej: Zwiększanie bezpieczeństwa i uszczelnianie granicy

18.10.2024

We wtorek, 15 października, Rada Ministrów przyjęła dokument „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025–2030”. To osiem obszarów interwencji polityki publicznej m.in. w zakresie dostępu do terytorium, obywatelstwa i repatriacji, dostępu do azylu (ochrony krajowej i międzynarodowej) czy integracji.

Strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030

Musimy mieć wszystkie niezbędne narzędzia do ochrony granicy. Strzeże jej Straż Graniczna, Policja i wojsko. Walczymy z przemytnikami ludzi, podejmujemy całą serię różnych działań. To, co się dzieje na granicy, jest najpoważniejszym kryzysem tego typu od kilkudziesięciu lat. Dla Polski, dla polskiego rządu, jest to absolutny priorytet

– powiedział szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

Nasz kraj w bardzo krótkim czasie zmienił swój status z państwa emigracyjnego w imigracyjne. Obecnie w Polsce z zamiarem długoterminowego pobytu przebywa około 2,5 mln cudzoziemców. Jednocześnie, od 2016 roku Polska nie posiada kompleksowej strategii migracyjnej. Istnienie strategicznego dokumentu w tej kwestii jest niezbędne, by podejmować odpowiedzialne i spójne działania, uwzględniające przede wszystkim bezpieczeństwo naszego kraju. 

Zwiększanie bezpieczeństwa i uszczelnianie granicy

Strategia opisuje sposoby odzyskania przez nasz kraj kontroli nad procesami migracyjnymi. W centrum tej polityki jest dbałość o bezpieczeństwo Polski. Rząd dąży do zatrzymania nielegalnej  imigracji na wschodniej granicy.

W strategii migracyjnej przewidujemy różne narzędzia zapanowania nad migracją. Z jednej strony to kwestie organizacji państwa polskiego w przyjmowaniu cudzoziemców. Mamy tutaj do czynienia w ciągu kilkunastu lat z radykalnym wzrostem liczby cudzoziemców nad terytorium Rzeczypospolitej

– powiedział szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. 

W przypadku groźby destabilizacji państwa przez napływ imigrantów, możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl. Odpowiednie ustawy uwzględniać powinny mechanizm kontroli parlamentarnej, grupy wrażliwe oraz doświadczenia innych państw.

Szef MSWiA poinformował, że kwestia czasowego zawieszenia prawa do składania wniosków o azyl będzie przedmiotem rozporządzeń wynikających z tej ustawy. - I my przy okazji tych nowelizacji przejrzymy całe prawodawstwo, również inne rozporządzenia obowiązujące w różnych obszarach. Natomiast kierunek jest jasno zarysowany w strategii migracyjnej. Przypomnę jej tytuł „Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo” – oznacza to zwiększanie bezpieczeństwa i uszczelnianie granicy. Nie przewidujemy żadnych działań, które miałyby osłabiać naszą determinację i determinację służb i wojska w ochronie granicy - podkreślił.

Polska musi odzyskać kontrolę nad tym, kto wjeżdża i wyjeżdża

Polska nie może pozwolić, aby pod pretekstem składania wniosków azylowych, naszą wschodnią granicę przekraczały zorganizowane i kontrolowane przez Rosję i Białoruś grupy nielegalnych imigrantów. - Polska musi odzyskać kontrolę nad tym, kto wjeżdża i wyjeżdża. Strategia migracyjna pozwoli skończyć z fikcją zatrudniania osób, które nigdy nie trafiają do pracy w Polsce, rzekomych studentów, a także z fikcją, gdy na granicy polsko-białoruskiej osoby występują o azyl, a nie spełniają w tym kierunku żadnych kryteriów – zaznaczył szef MSWiA.

Rada Ministrów we wtorek przyjęła uchwałę o strategii migracyjnej. Zapowiadaliśmy wtedy, że wymaga to zmiany dwóch ustaw i takie prace nad nowelizacją zostały podjęte, więc zapewne w ciągu najbliższych tygodni te projekty będą gotowe

– wyjaśnił minister Tomasz Siemoniak. Jednocześnie dodał, że przejdą one normalną procedurę konsultacyjną.

Strategia zawiera osiem obszarów interwencji polityki publicznej

1. Misja, cele, funkcje oraz wymiar instytucjonalny polityki migracyjnej

Zawiera wartości i cele, jakie powinna realizować polityka migracyjna, tak aby gwarantować korzyści dla Polski. Kluczowe w tym zakresie jest przyjęcie podejścia opartego na bezpieczeństwie widzianym nie tylko pod kątem militarnym, czy wewnętrznym, ale również społecznym i ekonomicznym. Zarysowano także wymiar instytucjonalny służący realizacji głównych celów polityki migracyjnej. 

2. Dostęp do terytorium

Opisano w nim organizację systemów wjazdu do Polski oraz legalizacji pobytu. Kluczowe jest stworzenie systemu opartego na selektywnym podejściu do polityki imigracyjnej. 

Oznacza to szczegółowe regulowanie zasad wjazdu i pobytu w Polsce cudzoziemców, także w celach ekonomicznych czy edukacyjnych, przy uwzględnieniu ich obywatelstw oraz państw, z których pochodzą.

3. Dostęp do azylu (ochrony krajowej i międzynarodowej)

Zawiera propozycje modyfikacji procedur, tak aby nie mogły być wykorzystywane w działaniach hybrydowych, a jednocześnie wypełniały zobowiązania w obszarze ochrony międzynarodowej i krajowej.

Wskazano także na potrzebę zmiany regulacji międzynarodowych i ich dostosowania do obecnej sytuacji migracyjnej nie tylko w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej. 

4. Warunki dostępu do rynku pracy

Obszar dotyczy zagadnień związanych z kryteriami dostępu cudzoziemców do rynku pracy, tak aby uzupełniali oni niedobory na polskim rynku pracy w zawodach 10 deficytowych, szczególnie długotrwale deficytowych, ale jednocześnie nie kreowali potencjalnych nowych wyzwań dla stabilnej sytuacji zatrudnieniowej w Polsce. 

Wskazano także korzyści i zagrożenia związane z napływem cudzoziemskich  pracowników do Polski, a także ryzyka związane ze składaniem wniosków o wydanie dokumentów legalizujących pracę tylko dla pozoru, celem ułatwienia wjazdu do Polski i strefy Schengen. Ponadto poruszono kwestię zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców.

5. Migracje edukacyjne

W ramach tego obszaru opisano zasady dostępu cudzoziemców do polskiego systemu szkolnictwa wyższego oraz policealnego, tak aby nie mógłby być wykorzystywane do niezgodnej z celem edukacyjnym czy naukowym legalizacji pobytu, a jednocześnie pozwalające podmiotom szkolnictwa wyższego prowadzić transparentny proces umiędzynarodowienia.

6. Integracja

Szósty obszar dotyczy zasad włączania i integracji imigrantów w polskim społeczeństwie, w szczególności zobowiązań i praw cudzoziemców, tak aby proces integracji nie wpływał negatywnie na spójność społeczną w Polsce, a jednocześnie pozwalał wykorzystywać potencjał imigrantów. Kluczowym jest akceptacja przez cudzoziemców norm i zasad obowiązujących w polskim społeczeństwie. 

7. Obywatelstwo i repatriacja

W ramach siódmego obszaru omówiona została polityka państwa w zakresie  nabywania obywatelstwa polskiego przez cudzoziemców oraz repatriacji osób  polskiego pochodzenia. Odniesiono się także do instrumentu polityki migracyjnej, jakim jest „Karta Polaka”.

8. Kontakty z diasporą

Ósmy i ostatni obszar strategii dotyczy polityki polonijnej, w tym utrzymywania kontaktów z diasporą, współpracy pomiędzy instytucjami reprezentującymi państwo polskie a podmiotami instytucjonalnymi reprezentującymi Polonię, Polki i Polaków za granicą, a także wsparcia powrotów polskich migrantów do kraju.

 

Tekst strategii migracyjnej "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo".

{"register":{"columns":[]}}