W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MSWiA: Polska jest przeciwna relokacji nielegalnych imigrantów

08.06.2020

- Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec obowiązkowych relokacji nielegalnych imigrantów na terenie Unii Europejskiej - powiedział minister Mariusz Kamiński. Szef MSWiA razem z Bartoszem Grodeckim, podsekretarzem stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji wzięli udział w poniedziałkowej (8 czerwca br.) konferencji w sprawie listu ministrów spraw wewnętrznych siedmiu państw UE na temat planów przymusowej relokacji.

Konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego i wiceministra Bartosza Grodeckiego. Widać obu ministrów na tle ścianki MSWiA i flag Polski i Uni Europejskiej przy mównicach. Minister Mariusz Kamiński zabiera głos.

Minister Mariusz Kamiński zapewnił, że rząd przeciwstawia się relokacjom nielegalnych imigrantów w Polsce. - Chcę zapewnić wszystkich Polaków, że rząd polski jednoznacznie i zdecydowanie przeciwstawia się jakimkolwiek relokacjom nielegalnych imigrantów na terenie naszego kraju. Jest to stanowisko jasne, jednoznaczne i niepodlegające negocjacjom - powiedział szef MSWiA.

- Czynimy to nie ze względów ksenofobicznych, co się nam przypisuje, ale z uwagi na zdrowy rozsądek. Nie ma i nie będzie zgody polskiego rządu na narzucane nam eksperymenty społeczne, czy kulturowe – wyjaśnił minister Mariusz Kamiński.

Wiceminister Bartosz Grodecki przypomniał, że mechanizm relokacji został zakwestionowany przez Europejski Trybunał Obrachunkowy. - Uznano, że ten mechanizm nie spełni swoich oczekiwań i jest nieskuteczny. Chcemy wyposażyć Frontex w kompetencje tak, aby zarządzanie migracją i azylem było skuteczniejsze – powiedział podsekretarz stanu w MSWiA.

Wspólny list dotyczący Paktu w sprawie Migracji i Azylu

4 czerwca br. Ministrowie Spraw Wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej, tj. Polski, Słowacji, Węgier oraz Czech wystosowali wspólny list do Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Margaritisa Schinasa i do Komisarz Ylvy Johansson. Dotyczy on Paktu w sprawie Migracji i Azylu, którego publikację zapowiedziano na drugi kwartał bieżącego roku. Do inicjatywy czeskiej prezydencji w V4, inspirowanej podejściem Polski do polityki migracji i azylu, przyłączyli się także szefowie resortów spraw wewnętrznych Estonii, Łotwy i Słowenii.

Sygnatariusze listu postulują m.in. zdecydowany sprzeciw wobec obowiązkowej relokacji w jakiejkolwiek formie, wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej oraz opracowanie rozwiązań na wypadek sytuacji kryzysowej, umożliwiających elastyczne reagowanie. Uwypuklono również potrzebę zbudowania spójnego i odpornego na kryzysy systemu zarządzania migracją i azylem, opartego na równowadze między solidarnością i odpowiedzialnością.

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}