W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste obchody 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto

29.08.2024

Dokładnie 80 lat temu, 29 sierpnia 1944 r., ze stacji kolejowej Radegast odjechał do Auschwitz-Birkenau ostatni transport łódzkich Żydów. Stąd też 29 sierpnia każdego roku obchodzimy rocznicę likwidacji Litzmannstadt-Getto. W tegorocznych uroczystościach uczestniczył sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Szymański.

Wiceminister Tomasz Szymański pochyla głowę w geście szacunku, za nim żołnierki z wieńcem biało-czerwonych kwiatów

Oficjalne uroczystości upamiętniające likwidację Litzmannstadt-Getto odbyły się na terenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast. 

Podczas wydarzenia wiceminister Tomasz Szymański złożył w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka wieniec, który upamiętnia ofiary getta.

Getto w Litzmannstadt (dzisiejsza Łódź) istniało w latach 1940-1944. W getcie znaleźli się nie tylko łódzcy Żydzi, ale również osoby z gett z Kraju Warty oraz z Europy Zachodniej i Czech. Na jego obszarze Niemcy wyizolowali dwa inne obozy: dla Romów i Sinti z pogranicza austriacko-węgierskiego (funkcjonował w latach 1941-1942) oraz dla dzieci i młodzieży polskiej (działał w latach 1942-1945 i miał odrębną administracją obozową). 

Ostateczną likwidację getta zarządził Heinrich Himmler wiosną 1944 r. Znajdowało się w nim wówczas ponad 76 tys. osób. Do 29 sierpnia 1944 r. naziści zakończyli wywożenie kilkudziesięciu tysięcy Żydów z tego getta, głównie do obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. 

Przez ponad cztery lata funkcjonowania Litzmannstadt-Getto przeszło przez nie ponad 200 tys. osób. Zmarło w nim około 45 tys. osób. Z kolei liczbę ocalałych ocenia się na około 7 tys. 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}