W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość wręczenia powołań na stanowisko wojewódzkiego koordynatora ds. OSP z udziałem kierownictwa MSWiA

25.05.2022

W środę, 25 maja br. wiceminister Maciej Wąsik wręczył powołania szesnastu wojewódzkim koordynatorom ds. Ochotniczych Straży Pożarnych. W uroczystości wzięli udział także wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny PSP gen. bryg. Andrzej Bartkowiak.

Na zdjęciu widać m.in. wiceministrów SWiA wraz z powołanymi koordynatorami.

Polska ma unikalny system ochrony przeciwpożarowej, unikalny system zarządzania kryzysowego, oparty zarówno na służbie zawodowej, jak i na służbie ochotniczej. Ta współpraca to wielka sprawa

– powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA dodał, że często to właśnie strażacy ochotnicy są pierwsi na miejscu zdarzenia, aby udzielić potrzebnej pomocy.

Musimy dbać o rozwój zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Stąd ustawa o OSP oraz idące za nią nowe funkcje i zadania

– dodał.

Sekretarz stanu w MSWiA zwrócił się także do nowo powołanych wojewódzkich koordynatorów ds. OSP.

Jestem przekonany, że podołacie stawianym przed Wami zadaniom, że będziecie w każdym powiecie, każdej gminie, niemal w każdej jednostce OSP, aby porozmawiać z druhami i ich wesprzeć

– powiedział.

Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 2021 r. o Ochotniczych Strażach Pożarnych, komendant wojewódzki PSP – przy pomocy wskazanego zastępcy – zapewnia wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych w celu realizacji zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a także współdziałania ze związkami i stowarzyszeniami zrzeszającymi OSP.

Ochotnicza Straż Pożarna

W Polsce funkcjonuje ponad 16 tys. jednostek OSP, z czego ponad 4,6 tys. to te, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Łącznie Ochotnicze Straże Pożarne skupiają 500 tys. druhen i druhów. Około 230 tys. z nich to czynni druhowie z OSP w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym oraz blisko 100 tys. poza krajowym systemem ratowniczo-gaśniczym.

Jednostki OSP stanowią ponad 96 proc. ogólnej liczby jednostek ochrony przeciwpożarowej w Polsce, będąc tym samym najliczniejszą grupą ratowników.

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}