Wiceminister Czesław Mroczek oddał hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej
12.04.2024
Dziś, 12 kwietnia br. wiceminister Czesław Mroczek wziął udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. – Nasze dzisiejsze życie w bezpiecznym państwie, które się rozwija, nasza wolność są możliwe dzięki ich służbie. To jacy jesteśmy wynika z ich ofiary – podkreślił wiceszef MSWiA podczas uroczystości, która odbyła się na terenie Komendy Głównej Policji.
Wiceminister przypomniał, że 5 marca 1940 r., decyzją władz sowieckich i osobiście samego Józefa Stalina, postanowiono wymordować polską elitę, która znalazła się w rękach sowieckich po zajęciu wschodu naszego kraju
Dziś gromadząc się tutaj, w miejscu upamiętniającym wszystkich Tych, którzy oddali życie w służbie ojczyzny, obejmujemy ich wdzięczną pamięcią
– powiedział.
Policjantki i policjanci jestem pewien, że macie świadomość przynależności do wielkiej historii tej formacji. Do wielkiej polskiej tradycji stania na straży bezpieczeństwa państwa i bezpieczeństwa obywateli. Pamiętając o tych tragicznych zdarzeniach, starajmy się swoją pracę i służbę wykonywać jak najlepiej, by wolność i bezpieczeństwo Polski nie były zagrożone
– podkreślił sekretarz stanu w MSWiA.
Podczas uroczystości wiceminister Czesław Mroczek wraz z komendantem głównym Policji insp. Markiem Boroniem złożyli wieniec pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji oraz pod Tablicą Pamięci w budynku KGP.
W wydarzeniu uczestniczyli także: nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, komendant główny PSP; gen. bryg. SOP Radosław Jaworski, komendant Służby Ochrony Państwa oraz gen. bryg. SG Tomasz Michalski, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej. Na specjalne zaproszenie komendanta głównego Policji w uroczystości wzięli udział uczniowie klas mundurowych o profilu policyjnym z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku oraz Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą.
84. rocznica Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy poinformowały o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych pomordowanych przez NKWD wiosną 1940 r.
Władze Związku Sowieckiego podjęły decyzję o rozstrzelaniu polskich oficerów i policjantów, którzy bronili granic Polski w wojnie obronnej 1939 r. Wśród nich znalazło się kilka tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej oraz żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.
Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy. Ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Prawda o zbrodni katyńskiej była zakazana, nie można było o niej mówić publicznie. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.