W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry

Impuls rozwojowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad utworzeniem pierwszego od ponad 20 lat parku narodowego. Wspólnie z samorządami, naukowcami, wieloma zaangażowanymi ludźmi z całej Polski i lokalnymi społecznościami rozmawiamy o tym, jak utworzyć Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (PNDDO) i chronić Międzyodrze.

Nowy polski park narodowy pomoże zachować unikatową przyrodę i krajobrazy oraz da impuls do rozwoju gospodarczego, w tym szczególnie dla turystyki w regionie.

Najważniejsze informacje

  • Projektowany park będzie impulsem do rozwoju regionu: stworzy miejsca pracy i poprawi atrakcyjność turystyczną.
  • Pracujemy nad jego utworzeniem, aby ochronić unikatowy obszar Międzyodrza, po niemieckiej stronie istnieje już siostrzany park narodowy.
  • Ochroną obejmiemy obszar, który zamieszkuje ponad 200 gatunków ptaków, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem.
  • Decyzję o utworzeniu PNDDO podejmiemy wspólnie – Ministerstwo wspiera w tym wysiłku lokalne samorządy.
  • Utworzenie PNDDO zostanie sfinansowane z budżetu Państwa.
  • Odra nadal będzie żeglowna, rybactwo i wędkowanie będą możliwe.

Zobacz i posłuchaj

Wideo

Chronimy przyrodę Międzyodrza

Chcemy lepiej chronić ten unikalny obszar w Polsce. To kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątaniny kanałów, rozlewisk, a nawet jezior. Jest domem dla ponad 200 gatunków ptaków.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest potrzebny – od lat zabiegają o to ludzie z całej Polski, którzy chcą chronić to wciąż dla wielu nieodkryte miejsce. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera te działania i koordynuje prace przygotowawcze. Kluczowa będzie decyzja lokalnych społeczności, dlatego proces powstawania parku to współpraca z samorządami. Rząd będzie wspierał gminy, na terenie których planowany jest PNDDO.

Fakty o wsparciu

  1. W Budżecie Państwa na 2025 rok zapisano pieniądze dla gmin wspierających ochronę przyrody. Jednostki samorządu terytorialnego na obszarze których położone są parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody dostaną specjalne wsparcie finansowe.
  2. Minister Klimatu i Środowiska powołała specjalny zespół zajmujący się przygotowaniami do utworzenia PNDDO. Do prac w Zespole zaproszono przedstawicielki i przedstawicieli grupy inicjatywnej, naukowców, głównych interesariuszek i interesariuszy oraz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których planowane jest utworzenie parku narodowego.
  3. Powstanie parku narodowego zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa.
  4. Instytucja, jaką jest park narodowy, może również ubiegać się o środki unijne na inwestycje, na przykład na nowoczesne centra edukacji. NFOŚiGW tworzy wiele programów dedykowanych właśnie parkom narodowym.

Park z różnych perspektyw

Zobacz, jakie krajobrazy, zwierzęta i rośliny tworzą unikalny urok Międzyodrza.

4 kluczowe pytania o Park Narodowy Doliny Dolnej Odry

1.Gdzie powstanie park?

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest planowany na terenie 4 gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo i Widuchowa.

2.Czy ustanowienie parku narodowego uniemożliwi żeglugę po Odrze?

Nie! Park narodowy ma objąć tereny dzisiejszego Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, ale bez nurtów Odry Zachodniej i Odry Wschodniej. Poza wspominamy rzekami także kanał Klucz – Ustowo (Skośnica) oraz Kanał Gartz – Marwice nie zostały włączone w granice Parku ani jego otuliny. To oznacza, że żegluga będzie odbywała się tam na dotychczasowych zasadach. Ponadto trzeba pamiętać, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody tereny wykorzystywane gospodarczo i włączane do parku, są obejmowane ochroną krajobrazową i mogą być nadal wykorzystywane w dotychczasowych celach i w dotychczasowy sposób.

3.Czy w parku możliwy będzie połów ryb?

Tak! Przepisy ustawy o ochronie przyrody dopuszczają taką formę udostępnienia parku narodowego. W zadaniach ochronnych lub w planie ochrony wyznacza się miejsca udostępnione do wędkowania. Regulamin wędkowania jest określany w zarządzeniu dyrektora parku narodowego. Ze względu na uwarunkowania związane z ochroną przyrody oraz bezpieczeństwem mogą być wprowadzone pewne ograniczenia w wędkowaniu, np. możliwość wędkowania poza porą nocną. Dodajmy, że w parku narodowym nie wyznacza się obwodów rybackich, a dotychczasowe będę realizowane do czasu wygaśnięcia obowiązujących operatów rybackich. Po ich wygaśnięciu, działania związane z gospodarowaniem na wodach parku narodowego będą prowadzone na zasadach określonych w planie ochrony albo w zadaniach ochronnych. Park narodowy będzie odpowiedzialny za utrzymanie dobrego stany ichtiofauny na swoim obszarze. Zadania mogą wykonywać podmioty zewnętrzne.

4.Czy możliwe będzie prowadzenie działalności rolniczej na obszarze parku narodowego?

Tak. Działalność rolnicza w wielu przypadkach sprzyja ochronie przyrody. Utrzymanie ekosystemów nieleśnych, będących często siedliskami cennych gatunków ptaków, wymaga koszenia lub wypasu zwierząt, stąd działalność rolnicza jest pożądana. Odbywa się ona na zasadach określonych w planie ochrony lub w zadaniach ochronnych. W wielu parkach narodowych prowadzona jest taka działalność (Biebrzański PN, Narwiański PN, PN „Ujście Warty”).

Więcej pytań i odpowiedzi znajdziecie na podstronach pokazujących park z rożnych perspektyw

Zobacz, jakie krajobrazy, zwierzęta i rośliny tworzą unikalny urok Międzyodrza.

obszar projektowanego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}