W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Tatarzy

Polscy Tatarzy mieszkali na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego od końca XIV wieku.

Tatarzy to mniejszość etniczna, do której przynależność podczas przeprowadzonego w 2011 r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zadeklarowało 1.828 obywateli polskich (wedle danych poprzedniego Narodowego spisu powszechnego z 2002 r. liczebność mniejszości tatarskiej wynosiła 447 osób), w tym: w województwie podlaskim – 539 osób (według Narodowego Spisu powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. – 319), mazowieckim – 332 (według Narodowego Spisu powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. – 22), pomorskim – 175 (według Narodowego Spisu powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. – 28). Tatarzy zamieszkują rdzenne kolonie tatarskie na Białostocczyźnie (Bohoniki i Kruszyniany) oraz miasta: Białystok, Sokółkę, Dąbrowę Białostocką, Warszawę i Gdańsk.

Polscy Tatarzy mieszkali na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego od końca XIV wieku. Ich przodkami byli emigranci lub uciekinierzy z terenów ówczesnej Złotej Ordy oraz z Krymu. Tatarzy w Polsce zatracili znajomość swojego ojczystego języka, pozostali natomiast wierni religii muzułmańskiej. Istotne znaczenie w życiu mniejszości tatarskiej odgrywa działalność Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Główna organizacja:

  • Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej
  • Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne
  • Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Białymstoku
  • Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej

Najważniejsze tytuły prasowe:

  • „Przegląd Tatarski” – kwartalnik

Największy imprezy kulturalne:

  • Dni Kultury Tatarskiej organizowane na Podlasiu
  • Festiwal Kultury Tatarskiej

Język tatarski

Język tatarski należy do zachodniej (kipczackiej) grupy języków tureckich. Obejmuje dwie grupy dialektów: centralną (nad Wołgą w okolicach Kazania – dialekt kazańsko-tatarski) i zachodnią rozproszoną po różnych obszarach Rosji i na Krymie, w tym także w Polsce (dialekt ten nazywany jest mizerskim). Język początkowo opierał się na alfabecie arabskim. Obecnie w wariancie kazańskim, używanym w Tatarstanie, wykorzystywana jest cyrylica*, natomiast w zapisie języka krymskotatarskiego – zarówno cyrylica, jak i alfabet łaciński.

Język tatarski jest językiem urzędowym w Tatarstanie oraz na Krymie. Tatarzy zamieszkują także Litwę, Białoruś i Polskę (to efekt osadnictwa z czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego).
Do mniejszości tatarskiej w Polsce należy, według rezultatów Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r., niespełna 2 tys. osób. Zamieszkują tradycyjnie w województwie podlaskim (dwie podlaskie wsie: Bohoniki i Kruszyniany, były miejscami ich osadnictwa, w obu funkcjonują meczety), a oprócz niego wielu zamieszkało w dużych ośrodkach miejskich – przede wszystkim w Gdańsku i Warszawie.

Język tatarski określany jest w Polsce jako język wymarły – proces ten nastąpił wśród Tatarów zamieszkujących tereny Rzeczypospolitej jeszcze na przełomie XVII i XVIII w. Obecnie podejmowane są próby jego rewitalizacji. Polscy Tatarzy są zrzeszeni przede wszystkim w Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Tatarzy wydają kwartalnik (polskojęzyczny) „Przegląd Tatarski” i półrocznik „Życie Tatarskie”**.

* K. Damm, A. Mikusińska, Leksykon PWN Ludy i języki świata, str. 201
** http://www.inne-jezyki.amu.edu.pl/Frontend/Language/Details/12/Speakers

Materiały

Alfabet tatarski
alfabet​_tatarski.pdf 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}