70 dni funkcjonowania strefy buforowej na granicy z Białorusią
21.08.2024
Od 13 czerwca br. na granicy polsko-białoruskiej obowiązuje strefa buforowa. Straż Graniczna, Policja oraz żołnierze Wojska Polskiego dbają o to, by granica była bezpieczna. Dzięki wprowadzeniu strefy buforowej liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o prawie 70 proc.
Po 70 dniach obowiązywania strefy buforowej liczba prób nielegalnego przekraczania granicy zdecydowanie spadła w porównaniu z tym samym okresem sprzed obowiązywania strefy. Od 13 czerwca do 21 sierpnia br. odnotowano 4 322 takie próby. Dla porównania przed wprowadzeniem strefy w podobnym okresie czasu (70 dni przed, od 4 kwietnia do 12 czerwca 2024 r.) ujawniono 13 980 takich prób.
Od początku 2024 roku w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej zatrzymano 252 kurierów, w tym na granicy polsko – białoruskiej 234. W okresie 13 czerwca – 21 sierpnia br. (70 dni funkcjonowania strefy) Straż Graniczna zatrzymała 50 kurierów. W rejonie granicy polsko białoruskiej 38 i w rejonie granicy polsko – litewskiej 12.
Policja i żołnierze WP wspierają Straż Graniczną
W Podlaskim Oddziale SG służbę pełni ponad 2 tys. funkcjonariuszy. Do ochrony polsko-białoruskiego odcinka granicy państwowej delegowani są również funkcjonariusze z innych oddziałów, szkoły i ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Także Policja i wojsko są zaangażowane we wsparcie Straży Granicznej przy ochranianiu wschodniej granicy naszego kraju.
Na znaczny spadek prób nielegalnego przekroczenia granicy wpłynęła obecność na miejscu policyjnych sił prewencyjnych. W zabezpieczenie wschodniej granicy Polski z Republiką Białorusi zaangażowanych było od 13 czerwca br. ponad 1,8 tys. policjantów. Funkcjonariusze prowadzą liczne szkolenia dla Straży Granicznej i żołnierzy z zakresu działania pododdziałów zwartych.
Służbę na obszarze przy granicy z Białorusią pełni obecnie około 5,5 tys. żołnierzy. W skali całej operacji „Bezpieczne Podlasie”, która rozpoczęła się 1 sierpnia br., zadania będzie realizowało rotacyjnie około 17 tys. żołnierzy.
W działaniach główny trzon stanowią jednostki 18. Dywizji Zmechanizowanej, wspierane przez pododdziały Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wojsko jest również przygotowane do tego, by w każdej chwili udzielić niezbędnego wsparcia Straży Granicznej i Policji.
Zabezpieczenie granicy polsko-białoruskiej
Straż Graniczna wydała jak dotąd 148 zgód na przebywanie w strefie buforowej, w tym 97 to zgody wydane mediom. Najwięcej zgód dotyczyło Białowieży - 62 oraz Dubicz Cerkiewnych - 38. W Czeremsze wydano 29 przepustek, w Narewce 19.
Strefa buforowa została wprowadzona 13 czerwca br. na ok. 60 km polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. Obowiązuje w niej zakaz przebywania. Ustanowiona została na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości. Obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje miejscowości i szlaków turystycznych.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi - zbudowana w 2022 r. - stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Straż Graniczna podpisała umowy na wzmocnienie zarówno stalowej zapory, jak i dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej.
🔴 Od 13 czerwca do 20 sierpnia br. odnotowano 4 276 prób nielegalnego przekraczania granicy. Dla porównania przed wprowadzeniem strefy buforowej w podobnym okresie (od 5 kwietnia do 12 czerwca) ujawniono ponad 13 675 takich prób.
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) August 21, 2024
🖇️ Szczegóły ➡️ https://t.co/gGcx6XLEu8 pic.twitter.com/uL3UvniFSJ