W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Oddziały o profilu mundurowym

Korzyści dla absolwenta oddziału o profilu mundurowym

Absolwenci oddziałów o profilu mundurowym, którzy złożą podanie o przyjęcie do służby w Policji lub Straży Granicznej przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym w liceum ogólnokształcącego lub technikum, podczas postępowania kwalifikacyjnego zostaną zwolnieni z testu wiedzy. Jeżeli uzyskali pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym, zostaną zwolnieni podczas postępowania kwalifikacyjnego także z testu sprawności fizycznej.

Ponadto absolwenci oddziałów o profilu mundurowym, którzy pomyślnie przejdą postępowanie kwalifikacyjne, będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji lub Straży Granicznej. 

Kto może złożyć wniosek o zezwolenie na utworzenie oddziału o profilu mundurowym?

O uzyskanie zezwolenia na prowadzenie oddziału o profilu mundurowym mogą się ubiegać organy prowadzące szkoły publiczne i niepubliczne. Organ prowadzący szkołę składa 
do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek (w celu ułatwienia procedury zgłaszania wniosku opracowano propozycję jego wzoru - link do wzoru poniżej). 

Wniosek powinien określać:

  • organizację kształcenia w oddziale o profilu mundurowym w sposób umożliwiający uczniom godzenie zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej, z realizacją obowiązkowych zajęć dydaktycznych;
  • warunki lokalowe oraz inną infrastrukturę do prowadzenia szkolenia z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej;
  • kwalifikacje kadry prowadzącej szkolenie z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej;
  • datę rozpoczęcia funkcjonowania oddziału o profilu mundurowym.

Do wniosku należy dołączyć:

  •  opinię rady pedagogicznej szkoły, w której będzie prowadzony oddział o profilu mundurowym;
  • zobowiązanie organu prowadzącego szkołę do ponoszenia kosztów kształcenia w oddziale o profilu mundurowym przekraczających wydatki bieżące ponoszone na jednego ucznia w pozostałych oddziałach szkoły.

Do wniosku można dołączyć także inne materiały i dokumenty, które mogą stanowić dowód służący wyjaśnieniu sprawy w trakcie postępowania, takie jak:

  • informacje dotyczące doświadczenia szkoły w prowadzeniu oddziału o profilu mundurowym (jeśli taki oddział szkoła wcześniej prowadziła) oraz informacje o dotychczasowej współpracy szkoły z jednostkami organizacyjnymi Policji i/lub Straży Granicznej;
  • potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje kadry prowadzącej szkolenie z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej;
  • w przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego - uchwałę odpowiednio rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa w sprawie złożenia wniosku o zezwolenie na prowadzenie oddziału o profilu mundurowym;
  • potwierdzenie umocowania do reprezentowania organu prowadzącego szkołę przez osobę, która podpisała wniosek.

Kiedy należy złożyć wniosek

Wnioski o zezwolenie na uruchomienie oddziału o profilu mundurowym należy składać w terminie od 1 listopada do 31 stycznia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział o profilu mundurowym ma rozpocząć działalność.

Kto i w jakim terminie udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału o profilu mundurowym

Zezwolenia na utworzenie oddziału o profilu mundurowym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji udziela w drodze decyzji administracyjnej po zasięgnięciu opinii właściwego  kuratora oświaty, Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej. 

Udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału o profilu mundurowym następuje nie wcześniej niż po dniu 31 stycznia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział o profilu mundurowym ma rozpocząć działalność. 
 

Limity

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji corocznie, w drodze rozporządzenia, będzie określał limit zezwoleń wydawanych w danym roku na utworzenie oddziałów o profilu mundurowym, uwzględniając potrzeby kadrowe i możliwości szkoleniowe Policji i Straży Granicznej oraz środki przeznaczone na ten cel w budżecie państwa.

Finansowanie oddziałów o profilu mundurowym

Oddziały o profilu mundurowym finansowane będą przede wszystkim ze środków organu prowadzącego przeznaczonych na realizację zadań oświatowych. Jednak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może udzielić organowi prowadzącemu szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym, dotacji celowej na dofinansowanie zadań bieżących lub inwestycyjnych. 

Program nauczania w oddziale o profilu mundurowym

W oddziale o profilu mundurowym realizowane będzie szkolenie z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej. Program szkolenia określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szkolenia w oddziale mundurowym. Zajęcia w ramach szkolenia realizowane będą we współpracy szkoły i odpowiedzialnej jednostki organizacyjnej Policji i Straży Granicznej, wskazanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Policji i Komendantem Głównym Straży Granicznej. Zasady tej współpracy określi porozumienie zawarte pomiędzy dyrektorem szkoły a kierownikiem odpowiedzialnej jednostki organizacyjnej Policji oraz Straży Granicznej.
 

Nadzór nad oddziałami o profilu mundurowym

Nadzór nad realizacją szkolenia z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej będą sprawować odpowiednio Komendant Główny Policji i Komendant Główny Straży Granicznej. W ramach nadzoru Komendant Główny Policji oraz Komendant Główny Straży Granicznej będą m.in. mogli szkołom, w których utworzono oddziały o profilu mundurowym, udzielać pomocy dotyczącej wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia w tych oddziałach. 

Materiały

Wzór wniosku o zezwolenie na utworzenie oddziału o profilu mundurowym
wzor​_wniosku​_o​_zezwolenie​_na​_utworzenie​_oddziału​_o​_profilu​_mundurowym.DOCX 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}