85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte zawyją syreny alarmowe
31.08.2024
W niedzielę, 1 września br., obchodzimy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tuż przed świtem na Westerplatte, zgodnie z tradycją, zostaną uruchomione syreny alarmowe. Dźwięk ten będzie symbolizował rozpoczęcie niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 r. W związku z tym przypominamy najważniejsze informacje dotyczące sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych obowiązujących na terenie naszego kraju.
W marcu br. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które określa m.in. sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze, które obowiązują na terenie naszego kraju. Regulacje zostały przygotowane na podstawie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Dokument ten normuje organizację i warunki przygotowania oraz funkcjonowania systemów obserwacji, pomiarów, analiz, prognozowania i powiadamiania o skażeniach na terytorium Polski.
Załączona do rozporządzenia tabela określa sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze obowiązujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze.
Przepisy określają również właściwości organów w tych sprawach, w tym te dotyczące alarmowania o skażeniach w podmiotach podległych lub nadzorowanych przez ministrów właściwych do spraw wewnętrznych, zdrowia, administracji publicznej, rolnictwa, rynków rolnych, rybołówstwa, gospodarki morskiej, klimatu, gospodarki wodnej oraz Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Materiały
Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze obowiązujące na terytorium Rzeczpospolitej PolskiejSYGNAŁY_ALARMOWE_I_KOMUNIKATY_OSTRZEGAWCZE_OBOWIĄZUJĄCE_NA_TERYTORIUM_RZECZYPOSPOLITEJ_POLSKIEJ.pdf 0.09MB