Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) służy Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej pomocą oraz wsparciem w realizacji jego zadań w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Wynikają one z określonej w Konstytucji RP roli Prezydenta jako najwyższego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej i gwaranta ciągłości władzy państwowej, najwyższego zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także osoby czuwającej nad przestrzeganiem Konstytucji, stojącej na straży suwerenności bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.
BBN nie jest podmiotem, do którego wprost odnoszą się unormowania prawne dotyczące przeciwdziałania, rozpoznawania i zwalczania zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Aktywność we wskazanym obszarze wynika jednakże pośrednio z regulacji zawartych w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP. Ich konsekwencją było określenie przez Prezydenta RP zakresu działania BBN, co z kolei stanowiło podstawę do wewnętrznego podziału zadań i wskazania zjawiska terroryzmu jako jednego z obszarów zainteresowań Biura.
Ponadto, zaangażowanie BBN w inicjatywy dotyczące zagrożeń terrorystycznych, a jednocześnie regulujące funkcjonowanie służb specjalnych wynika z faktu, że Szef BBN z mocy Ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu jest członkiem Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Ta forma aktywności Biura ma charakter opiniodawczo-doradczy, m.in. w zakresie kierunków pracy służb specjalnych czy też w odniesieniu do aktów prawnych normujących ich działalność.
Ze względu na umiejscowienie BBN w szeroko rozumianym systemie bezpieczeństwa państwa oraz realizowane przez Biuro zadania – wynikające z roli Prezydenta RP – przy dokonywaniu systematyzacji dokumentów normatywnych odnoszących się do zwalczania terroryzmu należy również wziąć pod uwagę. Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej zatwierdzoną w dniu 12 maja 2020 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Rady Ministrów.