W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Będą nowe miasta na mapie Polski. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów trafił do konsultacji

11.07.2024

Do konsultacji społecznych i międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący nadania miejscowościom praw miejskich. Projektem zajmie się także Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ostateczną decyzję w sprawie nadania praw miejskich podejmie Rada Ministrów.

Będą nowe miasta na mapie Polski. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów trafił do konsultacji

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Jest dostępny pod adresem https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12387108

Zgodnie z przepisami ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz rozporządzenia, Rada Ministrów rozpatruje wnioski do 31 lipca. Zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia roku następnego.

Projekt rozporządzenia zakłada, że od 1 stycznia 2025 r. status miasta zostanie nadany 7 miejscowościom. Będą to:

  • Końskowola (województwo lubelskie, powiat puławski); 
  • Kurów (województwo lubelskie, powiat puławski); 
  • Wąwolnica (województwo lubelskie, powiat puławski); 
  • Kazanów (województwo mazowieckie, powiat zwoleński);
  • Kobylnica (województwo pomorskie, powiat słupski); 
  • Sobków (województwo świętokrzyskie, powiat jędrzejowski); 
  • Zaniemyśl (województwo wielkopolskie, powiat średzki).

Proponowane rozporządzenie dotyczy również ustalenia granic gmin, ustalenia granic miast oraz zmiany siedziby władz gminy. 

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wszelkie zmiany w zakresie podziału terytorialnego państwa na szczeblu gminnym (tworzenie, łączenie, dzielenie i znoszenie gmin oraz ustalanie ich granic, nadawania gminie lub miejscowości statusu miasta i ustalanie jego granic oraz ustalanie i zmienianie nazw gmin oraz siedzib ich władz) następują w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Rozporządzenie może być wydawane z inicjatywy Rady Ministrów, a także jak stanowi treść art. 4 ust. 2 ustawy, na wniosek zainteresowanej 

{"register":{"columns":[]}}