W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziennikarze z całej Europy zapoznali się z zabezpieczeniem granicy polsko-białoruskiej

18.01.2025

Grupa zagranicznych dziennikarzy z najważniejszych europejskich mediów odwiedziła Polskę w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. MSWiA oraz Straż Graniczna zaprosiły przedstawicieli mediów na granicę polsko-białoruską, która jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i strefy Schengen. Wiceminister Maciej Duszczyk pokazał jak wygląda zmodernizowane zabezpieczenie granicy oraz jakim wyzwaniom stawiają czoła polscy funkcjonariusze. Pokazano również jak wygląda proces wnioskowania o ochronę międzynarodową i dlaczego odzyskanie kontroli nad migracją jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa Europie.

Dziennikarze z całej Europy zapoznali się z zabezpieczeniem granicy polsko-białoruskiej

Zwyczajem jest, że kraj obejmujący prezydencję w Radzie Unii Europejskiej zaprasza przedstawicieli największych mediów z całej Europy, aby zapoznali się z kluczowymi założeniami najbliższych sześciu miesięcy. Grupa kilkudziesięciu dziennikarzy z różnych krajów Europy przybyła do Polski na kilka dni, aby osobiście poznać i zrozumieć polską perspektywę na europejskie sprawy.

Transparentność działań MSWiA i służb na granicy z Białorusią

Polska od 1 stycznia objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej – „Bezpieczeństwo, Europo!” jest motywem przewodnim polskiego przywództwa na forum unijnym. Bezpieczeństwo naszej wspólnoty wymaga dzisiaj zaangażowania i podejmowania działań, a jednym z nich jest zabezpieczenie granic zewnętrznych Unii Europejskiej i odzyskanie pełnej kontroli nad migracją.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprosiło dziennikarzy na zamknięte przejście graniczne z Białorusią w miejscowości Połowce (woj. podlaskie). Każdy z 60 redaktorów z najbardziej poczytnych i wpływowych mediów w Europie miał okazję poznać u źródła jak wygląda ochrona granic Unii Europejskiej.

Wiceminister Maciej Duszczyk, odpowiedzialny m.in. za politykę migracyjną Polski, przedstawił dziennikarzom sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz wytłumaczył dlaczego tak ważne jest jej zabezpieczenie. Działania reżimu białoruskiego skierowane przeciwko Polsce to przede wszystkim instrumentalne wykorzystywanie migracji do destabilizacji granic UE – ta sytuacja leży u podstawy konieczności ochrony naszych granic. Dziennikarze mieli możliwość osobiście zasięgnąć informacji u wiceministra Macieja Duszczyka oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo granicy. Obecni byli także przedstawiciele Policji i Wojska Polskiego, które wspierają Straż Graniczną w jej działaniach. 

Wiceszef MSWiA podkreślił również w rozmowach z dziennikarzami, jak ważny jest dla Polski humanitarny wymiar działań wobec migrantów i transparentność wokół ochrony granicy. Straż Graniczna dysponuje patrolami interwencyjnymi o charakterze poszukiwawczo-ratowniczym przygotowanymi do udzielania pomocy medycznej migrantom, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Dziennikarze z krajów europejskich zapoznali się z wyposażeniem takich patroli, a także szczegółową procedurą postępowania z migrantami. Straż Graniczna pokazała w jaki sposób przebiega proces składania wniosków o ochronę międzynarodową oraz opiekę jaką są otoczeni na czas przetwarzania ich wniosków. 

Bezpieczne Podlasie, bezpieczna Polska, bezpieczna Europa

Ochrona polskiej granicy przekłada się na bezpieczeństwo polskich obywateli, ale w szerszym spojrzeniu również na bezpieczeństwo całej Europy. Granica polsko-białoruska jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, NATO oraz strefy Schengen. Jej szczelność jest warunkiem niezbędnym do zapewnienia wolności przemieszczania się wewnątrz Unii Europejskiej, a także do sprawnego przeciwdziałania przestępczości międzynarodowej. 

Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan oraz komendanci z woj. podlaskiego, pokazali zagranicznym dziennikarzom działania Straży Granicznej i wyzwania, z którymi się mierzą funkcjonariusze na tym szczególnie wymagającym odcinku granicy. 

Grupa dziennikarzy zobaczyła zaporę na granicy oraz modernizację, która pozwala na jej uszczelnienie. Inwestycja w zabezpieczenia fizyczne, jak i elektroniczne jest niezbędna do utrudnienia nielegalnych przekroczeń granicy państwowej. Zaprezentowano również narzędzia, którymi posługują się migranci w celu podejmowania prób sforsowania granicy z Polską – to m.in. zmodyfikowane lewarki i brzeszczoty. 

Wiceminister Maciej Duszczyk podczas wizyty odpowiadał na pytania zagranicznych dziennikarzy, którzy byli w szczególności zainteresowani wysoką skutecznością polskich zabezpieczeń, funkcjonowaniem „strefy buforowej” oraz założeniami polskiej strategii migracyjnej. 

Bezpieczna granica polsko-białoruska to również bezpieczne województwo podlaskie, którego unikalne walory turystyczne wspierają lokalną gospodarkę. Puszcza Białowieska oraz dziedzictwo kulturowe Podlasia są wspólnym dziedzictwem europejskim, które przyciąga turystów z całego kontynentu.

 

fot. mjr SG K. Grzech / KGSG

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}