W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał I Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych

25.10.2024

W dniach 23–25 października br. na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbył się finał I Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. Przegląd jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z klas mundurowych. Wydarzenie, organizowane przez Komendanta Głównego Policji pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgromadziło 14 zespołów z różnych szkół w Polsce.

Grupa uczniów klas mundurowych stoi w szeregu.

W rywalizacji najlepsze wyniki osiągnęły zespoły ze Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ w Kielcach (klasa policyjna), Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie (klasa policyjna) oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu (klasa Straży Granicznej).

Nauka i integracja młodzieży

Głównym celem wydarzenia jest promowanie klas mundurowych jako atrakcyjnej formy edukacji, wspieranie integracji młodzieży i rozwijanie umiejętności niezbędnych w służbach mundurowych. Organizatorzy chcą poprzez to przedsięwzięcie kształtować postawy patriotyczne i społeczne młodzieży oraz promować zasady dyscypliny, współpracy zespołowej i doskonalenia musztry.

W finale wzięło udział łącznie 14 klas mundurowych z całej Polski, które wcześniej przeszły eliminacje wojewódzkie. Poza finalistami, wśród uczestników znalazły się klasy z:

  • XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku (klasa Straży Granicznej),
  • II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Toruniu (klasa policyjna),
  • Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego SPARTAKUS w Gdańsku (klasa policyjna),
  • Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu (klasa policyjna),
  • III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej (klasa policyjna),
  • Zespołu Szkół Doskonalenia Zawodowego w Kielcach (klasa policyjna),
  • Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym (klasa policyjna),
  • Liceum Ogólnokształcącego w Wojsławicach (klasa policyjna),
  • Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu (klasa policyjna),
  • Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie (klasa policyjna),
  • Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu (klasa policyjna),
  • Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr Henryka Sucharskiego w Złotoryi (klasa policyjna).

Rywalizacja wśród najlepszych

Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych składał się z dwóch etapów – eliminacji wojewódzkich oraz finału ogólnopolskiego. W ramach finału drużyny rywalizowały w zakresie musztry indywidualnej i zespołowej. Zadaniem zespołów było wykonanie 10 obowiązkowych zadań, których poziom zgodności oceniano na podstawie regulaminów musztry dla Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej. W programie obowiązkowym sędziowie oceniali m.in. prawidłowość wydawania i wykonania komend, a w programie dowolnym – poprawność oraz synchronizację wykonania elementów musztry, a także wrażenie artystyczne.

Tworzenie klas mundurowych

I Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych przyciąga uwagę młodzieży i szerokiej publiczności. Promuje wartości patriotyczne, uczy dyscypliny i pracy zespołowej, a także pozwala młodym ludziom zdobyć doświadczenie przybliżające pracę w służbach mundurowych.

21 października br. została opublikowana w Dzienniku Ustaw - Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Przepisy ustawy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.

Celem tej regulacji jest m.in. zwiększenie liczby kandydatów oraz przyjęć do służby. Rozwiązania mają doprowadzić do stworzenia dogodnych warunków postępowania kwalifikacyjnego dla absolwentów klas mundurowych, aby było ono dla nich możliwie najkrótsze i preferencyjne. Zmiany legislacyjne wprowadzą możliwość tworzenia w szkołach ponadpodstawowych odpowiednich oddziałów dla klas o profilu mundurowym. Absolwenci oddziałów o profilu mundurowym, w trakcie nauki, posiądą wiedzę, jaka jest oczekiwana wobec kandydatów do służby. W myśl nowych przepisów będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do Policji i SG.
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}