W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu

17.09.2024

Polska od kilku dni zmaga się z powodzią. Wrocław to kolejne miasto, które przygotowuje się na nadejście fali powodziowej. W związku z tym, dzisiaj rano, w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, odbyło się posiedzeniu sztabu kryzysowego. Przewodniczył mu premier Donald Tusk. W spotkaniu wzięli również udział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, minister Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz oraz przedstawiciele służb i samorządów.

Posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu

O godzinie 7 rano, w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, ponownie zebrał się sztab kryzysowy. Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację powodziową. Premier Donald Tusk zaapelował o pełną mobilizację i pomoc mieszkańcom najbardziej dotkniętych terenów. 

Proszę służby, by nie lekceważyły sygnałów od mieszkańców, że nie radzą sobie sami w obecnej sytuacji. Jeżeli dochodzi do nas informacja, że są sami i nie mają pomocy, to musimy to zawsze traktować ze śmiertelną powagą, błyskawicznie wyjaśniać i starać się tę pomoc dostarczyć

– zaznaczył.

Rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej rozszerzone o kolejne powiaty

Minister Tomasz Siemoniak powiedział, że premier rozszerzył zakres terytorialny rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej o kolejne miejscowości.
 
Premier Donald Tusk podjął decyzję o uwzględnieniu wniosków wojewodów, opinii Państwowej Straży Pożarnej i MSWiA o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej o powiaty w województwie dolnośląskim: lubański, dzierżoniowski i świdnicki oraz w województwie opolskim o powiaty: krapkowicki, opolski, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski. W ciągu najbliższych godzin rozporządzenie będzie znowelizowane.

Podczas odprawy premier Donald Tusk poinformował, że jest po rozmowach ze swoimi partnerami z Czech i Słowacji, gdzie również trwa walka z żywiołem. Dodał przy tym, że szefowa Komisji Europejskiej oddaje do dyspozycji cały mechanizm ochrony cywilnej. Prosiła także, by przekazywać informacje o zapotrzebowaniu na sprzęt, ludzi i technologie.
 
Premier powiedział także, że docierają do niego informacje o kradzieżach na terenach dotkniętych powodzią. Podkreślił, że działania Policji będą zdecydowane w walce z tym procederem.

Wsparcie wojska oraz infrastruktura drogowa i kolejowa na zalanych terenach

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o zaangażowaniu wojska. Podkreślił bardzo dobrą współpracę służb podległych MSWiA i wojska. Dodał, że w akcjach jest wykorzystywany sprzęt będący na wyposażeniu wojska. 
 
Żołnierze zabezpieczają wały przeciwpowodziowe, prowadzą skoordynowane działania mające na celu zabezpieczenia mienia. Jednak najważniejsze to pomoc ludziom, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Już ponad 5,5 tysiąca żołnierzy wspiera poszkodowanych i pomaga w odbudowie obszarów dotkniętych skutkami powodzi.

Kolejna sprawa to pomoc tym, którzy ucierpieli. W udrażnianiu ciągów komunikacyjnych, naprawie mostów, dostarczaniu wody. Wojska inżynieryjne prowadzą rozpoznanie i przechodzą do działania, choćby w Głuchołazac

– zaznaczył.
 
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak przedstawił raport o bieżącej sytuacji drogowej i kolejowej.

PKP, dla osłony technicznej kolei, utrzymuje 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. Pracujemy też w dalszym ciągu nad drożnością torów

– dodał.

Wspólny program odbudowy terenów dotkniętych powodzią

Premier Donald Tusk zapowiedział program odbudowy terenów dotkniętych powodzią. Będzie za niego odpowiedzialny rząd oraz samorząd.

Odbudowa infrastruktury, porządkowanie miast i wsi. Taki program odbudowy zaprezentujemy zaraz po zakończeniu akcji przeciwpowodziowej i ratowniczej. Wtedy w szczegółach podamy informacje i harmonogram działań

– powiedział.
 
W tej chwili te środki, które zarezerwowaliśmy, dotyczą pomocy bezpośredniej dla ludzi. Będziemy musieli także przemyśleć założenia budżetowe i wziąć pod uwagę tę konieczność. Będziemy także montować taki mechanizm finansowy, również z udziałem środków europejskich. Przygotowujemy taką pełną koordynację rząd, samorząd, Unia Europejska, żeby maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie są w naszej dyspozycji

– mówił.
 
Premier podkreślił, że nikt z poszkodowanych, wskutek powodzi, nie pozostanie bez pomocy państwa.

 Jak już wczoraj mówiłem, nie zabraknie środków dla tych, którzy będą chcieli wyremontować lub odbudować swoje mieszkania, domy, budynki gospodarcze. Kiedy mówimy o 10 tysiącach doraźnej pomocy, to mówimy o ratunkowych pieniądzach dla tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Ale to jest nie koniec, tylko początek pomocy państwa

– zaznaczył.
 
Na zakończenie posiedzenia szef rządu zapowiedział kolejną odprawę, którą zaplanowano na godz. 18:00.

Zaangażowanie służb podległych MSWiA 

Na terenie czterech województw objętych powodzią zaangażowano blisko 3 tys. strażaków z PSP i OSP. 
 
Zgodnie z danymi na dzień 17 września br. (do godz. 8:00) odnotowano 128 interwencji straży pożarnej. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: dolnośląskiego - 76, śląskiego - 17, opolskiego - 17.
 
Zaangażowanych jest także ponad 8,7 tys. policjantów oraz 3 816 pojazdów (w tym 16 łodzi, 3 pontony), 4 agregaty, 6 śmigłowców (4 Belle, 2 Black Hawki), a także 5 reflektorów olśniewających.
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}