Komunikat ws. art. 130 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
Wnioskiem z dnia 20 marca 2020 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o wydanie objaśnienia prawnego do art. 130 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1545, z późn. zm.) zwanej dalej ,,ustawą koncesyjną”.
W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pismem z dnia 18 maja 2020 r. wydało objaśnienie prawne wskazując, że na mocy art. 130 ust. 4 ustawy koncesyjnej, przedsiębiorca wykonujący oczyszczanie terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych jest obowiązany do zwrotu kosztów oczyszczania tego terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego, poniesionych przez jednostkę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa koncesyjna nie zawiera definicji ,,oczyszczania terenów”, gdyż przedmiotem jej regulacji jest wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją, oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, natomiast definicja ta została określa w art. 3 pkt 14 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 204) według, którego przez oczyszczanie terenów należy rozumieć działalność gospodarczą obejmującą poszukiwanie materiałów wybuchowych, wydobycie, zabezpieczenie, zniszczenie albo unieszkodliwienie znalezionych materiałów wybuchowych na lądzie lub wodach śródlądowych, lub obszarach morskich.
Przywołana definicja oczyszczania terenów zawiera spójnik ,,albo”. Nadto, wskazuje kilka form działania wypełniających (każda z osoba, lub w łączności z innymi) ustawową definicję oczyszczania terenu. Innymi słowy każda z wymienionych czynności z osobna stanowi oczyszczanie terenów, w tym również zniszczenie albo unieszkodliwienie znalezionych materiałów wybuchowych, niepoprzedzone ich poszukiwaniem, wydobyciem i zabezpieczeniem.
W związku z powyższym, trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że jednostki Sił Zbrojnych RP nie wykonują oczyszczania terenu bo zajmują się jedynie odbiorem i zniszczeniem materiałów wybuchowych i niebezpiecznych.
- Pierwsza publikacja:
- 14.10.2021 10:59 Magdalena Jakubiak
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Michał Figura
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Komunikat ws. art. 130 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym | 1.0 | 14.10.2021 10:59 Magdalena Jakubiak |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP