Konferencja „Poszukiwanie osób zaginionych w oparciu o narzędzia, wiedzę i doświadczenie”
07.11.2024
- Niezwykle ważne jest dobre współdziałanie wszystkich służb i instytucji, które angażują się w proces poszukiwania osób zaginionych – podkreślił wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, otwierając XII Ekspercką Konferencję Fundacji ITAKA pt. „Poszukiwanie osób zaginionych w oparciu o narzędzia, wiedzę i doświadczenie”.
Spotkanie odbyło się w czwartek, 7 listopada br. pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Partnerem wydarzenia było Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.
Sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek zaznaczył, że zaginięcie osoby to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń, jakie dotyka jej najbliższych.
Nie ma tu znaczenia płeć, wiek, status społeczny, wykształcenie czy miejsce, gdzie osoba przebywa
– powiedział.
Dodał, że kluczowe znaczenie w poszukiwaniu zaginionych mają pierwsze dni.
Wiceminister przypomniał, że MSWiA corocznie przekazuje kilkaset tysięcy złotych na prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie poszukiwania osób zaginionych. W ramach tego fundacja ITAKA prowadzi m.in. ogólnopolski, całodobowy numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci.
Współpraca KGP z Fundacją ITAKA
Zastępca komendanta głównego Policji, nadinspektor Roman Kuster podziękował za 15-letnią współpracę z Fundacją ITAKA.
Na szczeblu Komendy Głównej Policji wiele lat temu zbudowaliśmy specjalistyczną komórkę, która zajmuje się właśnie tymi tematami. Uznaliśmy, że jest to naprawdę ważny społecznie temat dla życia i zdrowia
– mówił nadinspektor Roman Kuster.
ITAKA już 25 lat poszukuje zaginionych i wspiera ich rodziny
Prezes Fundacji Itaka Anna Jurkiewicz podziękowała w imieniu wszystkich pracowników ITAKI za słowa skierowane w stronę fundacji, doceniające jej 25-letnią działalność.
Każdego dnia staramy się jak najlepiej wypełniać naszą misję. Nie tylko w poszukiwaniu osób zaginionych, ale także w udzielaniu wsparcia rodzinom osób zaginionych. Jest to możliwe dzięki współpracy z osobami, które na co dzień profesjonalnie zajmują się poszukiwaniem osób zaginionych
– powiedziała prezes fundacji.
Nowoczesne technologie w poszukiwaniu osób zaginionych
Podczas dzisiejszej konferencji uczestnicy podzielili się wiedzą z zakresu profilowania i wykorzystania narzędzi kryminalistycznych w poszukiwaniach zaginionych. Jednym z tematów była rola europejskiego numeru 116 000, czyli telefonu w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka, który działa w 32 krajach Europy. Poruszony został także temat profilaktyki zaginięć wśród seniorów.
Uczestnicy rozmawiali również o tym, jak w praktyce wygląda wykorzystanie nowoczesnych technologii w poszukiwaniach osób zaginionych. Poznali także wyniki ogólnopolskich badań dotyczących przestępczych i antyspołecznych zachowań nieletnich w cyberprzestrzeni.
Eksperci z grup poszukiwawczych opowiedzieli, jak nowoczesne technologie wykorzystywane są do poszukiwań osób zaginionych w terenie. Poruszono również kwestie związane z zagrożeniami, jakie mogą pojawić się podczas akcji poszukiwawczych.