Konferencja „Wyzwania XXI wieku. Mowa nienawiści i przestępstwa w cyberprzestrzeni”
07.11.2024
W dniach 6 i 7 listopada br. w Warszawie odbywa się konferencja i warsztaty dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy. W konferencji biorą udział funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej, którzy w swoich codziennych obowiązkach dotykają tematyki przestępstw motywowanych nienawiścią.
Przedsięwzięcie jest w całości finansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – to rezultat ogłoszonego w okresie letnim konkursu na realizację zadania publicznego.
Organizator zaprosił do udziału prelegentów z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), firmy Google oraz psychologa i przedstawiciela środowiska adwokackiego. Warsztaty prowadziła Fundacja Czas Wolności.
Identyfikacja i zapobieganie mowie nienawiści i cyberprzemocy
Celem konferencji jest podniesienie kompetencji uczestników w zakresie identyfikacji, zapobiegania oraz reagowania na przypadki mowy nienawiści i cyberprzemocy. Chodzi przede wszystkim o podnoszenie świadomości wśród funkcjonariuszy na temat skali i skutków mowy nienawiści oraz cyberprzemocy, aby dążyć do bardziej empatycznego i profesjonalnego podejścia do problemu.
Aktualizacja wiedzy funkcjonariuszy o nowych technologiach i metodach wykorzystywanych do cyberprzemocy jest niezbędna w dynamicznie zmieniającym się środowisku cyfrowym. Wpływa to na profesjonalne i skuteczne radzenie sobie służb z problemami mowy nienawiści.