W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Joachim Brudziński na Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112

11.02.2019

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, obchodzony 11 lutego, był okazją do podsumowania funkcjonowania Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Z operatorami numeru alarmowego spotkał się minister Joachim Brudziński.

Minister Joachim Brudziński wręcza wyróżnienia 34 operatorom numeru alarmowego 112.

- W waszych rękach niejednokrotnie spoczywa zdrowie, a nawet życie naszych rodaków. Dzięki waszej natychmiastowej reakcji i pomocy niejedno ludzkie życie zostało uratowane. Chcę wam za to ciche i skromne, ale prawdziwe bohaterstwo podziękować - powiedział szef MSWiA. 

Podczas spotkania w Radomiu z udziałem wiceministra Pawła Majewskiego oraz przedstawicieli m.in. instytucji, służb mundurowych i ratunkowych, minister wyróżnił 34 operatorów numeru alarmowego z całej Polski, którzy ze szczególnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością wypełniają swoje obowiązki. - To często niedoceniana i niezauważana służba. Przez 365 dni w roku, przez 24 godziny na dobę, dzięki waszemu poświęceniu, waszemu profesjonalizmowi Polacy mogą czuć się bezpieczni – zaznaczył szef MSWiA.

We wszystkich siedemnastu CPR w Polsce, w 2018 r. zarejestrowano niemal 20 milionów zgłoszeń przychodzących. W porównaniu z 2017 r. ogólna ich liczba wzrosła o ponad 983 tys. Siedem milionów zdarzeń zgłoszonych na numer alarmowy 112 zostało przekazanych m.in. Policji, Straży Pożarnej i dyspozytorom zespołów ratownictwa medycznego. Zgłoszenia fałszywe lub niezasadne stanowiły w ubiegłym roku ponad 42 % wszystkich zgłoszeń. To o 2,43% mniej niż w 2017 r. Minister Joachim Brudziński zwrócił uwagę na konieczność edukacji w zakresie korzystania z numeru alarmowego 112.  

- Przed nami olbrzymie wyzwanie i gorąca prośba do wychowawców, nauczycieli i rodziców. Rozmawiajmy z dziećmi, edukujmy młodzież, ale i dorosłych na temat znaczenia numeru 112. Przestrzegajmy przed traktowaniem numeru alarmowego jako okazji do żartów. Musimy nad tym pracować, by liczba fałszywych zgłoszeń z każdym rokiem malała – apelował szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Udane przełączenie numeru 997

W ubiegłym roku, m.in. dzięki zaangażowaniu służb i operatorów, z sukcesem przeprowadzone zostało w całym kraju przełączenie numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W efekcie wszystkie zgłoszenia kierowane na numer 997 są obecnie obsługiwane przez operatorów 112. Dzięki temu, że informacja od razu trafia do operatorów CPR, możliwe jest jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. Minister Joachim Brudziński podziękował za sprawną współpracę w zakresie przełączania numeru 997 wszystkim służbom, w tym medycznym. 

Poprawa warunków pracy

W 2018 roku zostały oddane do użytku nowe siedziby Centrów Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu i w Rzeszowie. Kolejne inwestycje realizowane będą m.in. w Krakowie, Bydgoszczy i Białymstoku. Minister Joachim Brudziński zapewnił, że nadal będzie starał się o poprawę warunków zatrudnienia operatorów numeru alarmowego.

- Kiedy dokładnie rok temu zaczynałem swoją pracę w MSWiA, na spotkaniu z Państwem w Gorzowie Wielkopolskim, zobowiązałem się do przeprowadzenia koniecznych zmian, by wasza służba była satysfakcjonująca. To nie tylko otwarcie możliwości awansu zawodowego, ale również zmiany w wymiarze finansowym. Dzięki życzliwości pana premiera Mateusza Morawieckiego i pani minister finansów Teresy Czerwińskiej udało się zabezpieczyć środki na podwyżki. To nie jest ostatnie słowo – zapewnił szef MSWiA.

Jeszcze w tym roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa wprowadzająca m.in. gradację wynagrodzeń na stanowiskach w CPR, a także możliwości rozwoju oraz awansu zawodowego operatorów. Rozwiązania zostały wypracowane w toku dyskusji z przedstawicielami CPR. 

Aplikacja Alarm 112

W ramach kontynuacji prac związanych z ułatwieniem przekazywania zgłoszeń alarmowych przez osoby głuche i niedosłyszące, w grudniu 2018 r. rozpoczęto pilotaż wdrażania aplikacji mobilnej Alarm 112. Aplikację udostępniono grupie osób głuchych, wytypowanej wspólnie ze środowiskiem osób niesłyszących. Ma ona umożliwić takim osobom skuteczną komunikację z operatorami numerów alarmowych w CPR. Pozwoli również na wysyłanie wiadomości z prośbą o pomoc w przypadkach, gdy zgłaszający nie jest w stanie - z różnych powodów - wykonać połączenia głosowego. Bardzo ważnym elementem aplikacji jest także możliwość dwustronnej komunikacji opartej na SMS, co umożliwi zebranie dodatkowych informacji o zgłoszeniu alarmowym, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Po zakończeniu pilotażu oraz dokonaniu analizy aplikacji Alarm 112 pod kątem jej funkcjonalności oraz kompatybilności z systemem informatycznym CPR, w tym roku MSWiA planuje udostępnienie aplikacji do powszechnego użycia.

- To kolejny krok w celu wypełnienia zobowiązania państwa wobec obywateli. Wszyscy powinni mieć takie same możliwości dostępu do instrumentów zapewniających bezpieczeństwo – powiedział minister Joachim Brudziński dziękując przedstawicielom Polskiego Związku Głuchych za współpracę w zakresie opracowywania ostatecznej wersji aplikacji dla osób z dysfunkcją słuchu i mowy.  

Oznakowanie przejazdów kolejowych

Rok 2018 to także czas kiedy MSWiA, we współpracy z PKP PLK S.A., sfinalizowało działania na rzecz przekazywania do Ekspozytur Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym informacji o zgłoszeniach na przejazdach kolejowych. Znacznie ułatwia to reagowanie i kierowanie służb w przypadku wystąpienia zdarzenia na konkretnym przejeździe oraz zapobieganie wypadkom. 14 tysięcy przejazdów kolejowych zostało oznakowanych specjalnymi odblaskowymi naklejkami zawierającymi dane umożliwiające ich lokalizację oraz informację o konieczności połączenia się z numerem alarmowym 112 w razie nagłego zagrożenia życia i bezpieczeństwa. 

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}