Minister Tomasz Siemoniak: Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym to wiele ważnych rozwiązań
10.01.2025
– 20 lat temu została uchwalona ustawa, która zdefiniowała relacje Polski z mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Ustawa przyniosła wiele ważnych rozwiązań – powiedział szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej w piątek, 10 styczna br. W wydarzeniu wzięli też udział: wiceminister Tomasz Szymański oraz dr Grzegorz Kuprianowicz, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Szef MSWiA mówił o okolicznościach przyjęcia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
Została przyjęta kilka miesięcy po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej – nie był to przypadek. Nawiązuje ona do europejskich standardów państw demokratycznych i praworządnych, które regulują swoje relacje z mniejszościami narodowymi i etnicznymi
– powiedział.
Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że przepisy te wprowadziły kluczowe regulacje dla mniejszości narodowych i etnicznych.
Ustawa przyniosła wiele ważnych rozwiązań - rzeczy zauważalnych dla obywateli, którzy poruszają się na terenach z dużą liczbą mieszkańców utożsamiających się z daną mniejszością narodową lub etniczną
– zaznaczył.
Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że aktualnie problemy mniejszości narodowych i etnicznych są rozwiązywane zgodnie z prawem i maksymalną otwartością.
Przypomnę, że jedną z pierwszych decyzji rządu było przywrócenie dotacji na naukę języka niemieckiego przez mniejszość niemiecką
– powiedział.
Natomiast wiceminister Tomasz Szymański mówił o działaniach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Komisja jest ciałem opiniodawczo-doradczym dla Prezesa Rady Ministrów. De facto jest właściwym forum do tego, żeby wykuwały się sprawy najważniejsze z punktu widzenia oczekiwań strony mniejszościowej, ale również możliwości administracji publicznej, która te zadania powinna wspólnie realizować
– zauważył.
Ta współpraca i zacieśnianie relacji będzie gwarantowane przez rząd i nasze ministerstwo
– podsumował.
Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych
6 stycznia 2025 r. minęło 20 lat od uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. To kluczowy dokument, który umożliwia ochronę praw mniejszości narodowych i etnicznych w naszym kraju.
Ustawa spełnia przyjęte w Europie standardy w zakresie ochrony praw mniejszości narodowych i etnicznych. Stanowi najważniejszy z aktów normatywnych dotyczących ochrony praw mniejszości narodowych w naszym kraju.
Przepisy zawierają definicję mniejszości narodowych i etnicznych (9 mniejszości narodowych i 4 mniejszości etniczne oraz języka regionalnego (język kaszubski). Ta ostatnia definicja została zaczerpnięta z Europejskiej karty języków regionalnych i mniejszościowych.
Na mocy ustawy została utworzona Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych (organ opiniodawczo-doradczy Prezesa Rady Ministrów). Do tej pory odbyło się 86 posiedzeń Komisji. Pierwsze posiedzenie odbyło się 21 września 2005 r. Równoprawnymi współprzewodniczącymi Komisji Wspólnej są: przedstawiciel ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych oraz przedstawiciel mniejszości i społeczności posługującej się językiem regionalnym.