Misja polskich strażaków w Grecji zakończona!
02.08.2023
Grupa 149 polskich strażaków wróciła dziś, 2 sierpnia br. do Polski z misji w Grecji. Od dwóch tygodni nasi ratownicy walczyli tam z pożarami lasów. Była to już 18. misja zagraniczna funkcjonariuszy PSP i 7. tego typu misja ratownicza w ostatnim czasie. W Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Katowicach strażaków powitali wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Arkadiusz Przybyła. Słowa podziękowania za zaangażowanie skierował do uczestników misji minister Mariusz Kamiński.
Profesjonalizm i poświęcenie funkcjonariuszy PSP to nasza najlepsza wizytówka na świecie, a kolejna udana akcja jest tego najlepszym dowodem. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w misję w Grecji
– podkreślił szef MSWiA.
Strażakom podziękował również nadbryg. Arkadiusz Przybyła.
Przede wszystkim chcę podziękować za to, co zrobiliście w Grecji. Za wszystkie działania ratowniczo-gaśnicze. Były bardzo trudne, ponieważ towarzyszyła im bardzo wysoka temperatura, niespotykana u nas w Polsce. Mimo niebezpieczeństw wszystkie zadania zostały wykonane wzorowo
– powiedział zastępca komendanta głównego PSP.
W oficjalnym powitaniu uczestników misji wziął udział także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który odniósł się do profesjonalizmu i wyjątkowej postawy strażaków.
Bardzo się cieszę, że wróciliście cali i zdrowi, a podczas misji pokazaliście wyjątkowy kunszt i pełny profesjonalizm w ratowaniu zdrowia, życia i mienia ludzkiego. Jak tylko pojawia się potrzeba w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju, decyzje o niesieniu pomocy zostają podjęte niezwłocznie
– podkreślił.
We wtorek, 18 lipca br. minister Mariusz Kamiński, w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, podjął decyzję o skierowaniu grupy naszych strażaków do Grecji. Działanie to było odpowiedzią na prośbę greckiego rządu, który poprosił o pomoc w gaszeniu pożarów.
Do Grecji udali się ratownicy z województw małopolskiego i wielkopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP. Dowódcą grupy został brygadier Grzegorz Borowiec, a jego zastępcą - mł. brygadier Jakub Siczek. Na co dzień obaj pełnią służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Moduł GFFFV z pomocą Grecji
GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) to moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi, z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska dysponuje 6 takimi modułami, wyspecjalizowanymi w gaszeniu pożarów lasów. Stacjonują one w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie i we Wrocławiu. Każdy moduł jest samowystarczalny. Poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów, strażacy dysponują też zapleczem logistycznym.
W Grecji strażacy zbudowali własny obóz. Dysponowali zapasami wody i żywności, a także środkami finansowymi oraz źródłami energii w postaci agregatów.
Pomoc dla Grecji w 2021 roku
Minęły 2 lata od poprzedniej pomocy polskich strażaków dla Greków. Polskie moduły gaśnicze GFFFV były zaangażowane wówczas w walkę z pożarami w okresie od 7 sierpnia do 1 września 2021 r.
W działaniach w Grecji uczestniczyło wtedy 286 ratowników (dwie zmiany po 143 strażaków) oraz 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy, a także przyczepy).
Dotychczasowe zagraniczne akcje wsparcia strażaków
Profesjonalizm naszych strażaków i ich doświadczenie są wysoko oceniane na arenie międzynarodowej. W sytuacjach wystąpienia katastrof naturalnych (np. pożarów czy trzęsień ziemi), poszczególne kraje mogą zwracać się do swoich zagranicznych partnerów o konkretną pomoc. Działania te koordynowane są w ramach systemu ERCC (Emergency Response Coordination Centre), którego Polska jest aktywnym członkiem od chwili wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.
W ostatnich latach nasi strażacy uczestniczyli w wielu misjach zagranicznych, m.in. w Turcji (2023), we Francji (2022), w Czechach (2022), Rumunii (2021) czy w Libanie (2020). Dodatkowo strażacy z Polski angażowali się także w transport pomocy humanitarnej na Bałkany Zachodnie (w 2020 r., w związku z walką z pandemią), do Niemiec (w 2021 r., po powodzi), czy na Ukrainę (wielokrotne akcje w związku z trwającą wojną).
fot. mł. kpt. Łukasz Nowak/PSP