W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MSWiA gotowe do e-dowodu

28.12.2018

Zgodnie z harmonogramem projektu Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przekazała Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA 100 tys. blankietów dowodów osobistych, które posłużą do personalizacji nowych e-dowodów. Oznacza to, że zasadnicza część prac po stronie PWPW została wykonana, a blankiet nowego dowodu osobistego jest już gotowy. Obecnie trwają testy integracyjne rozwiązania dostarczonego przez PWPW z częścią wytwarzaną przez Centralny Ośrodek Informatyki podległy Ministerstwu Cyfryzacji.

Teczka MSWiA leżąca na drewnianej powierzchni

PWPW przekazała CPD MSWiA 100 tys. blankietów e-dowodu, a także urządzenia które są niezbędne do personalizacji dokumentów – to efekt umowy między tymi instytucjami, co oznacza, że jej główne założenia zostały zrealizowane w terminie. Aby było to możliwe dotychczasowe prace koncentrowały się na przygotowaniu komponentów warstwy elektronicznej. Obecnie rozwiązanie PWPW zostało wdrożone do masowej produkcji, a dostarczona dzisiaj partia blankietów stanowi pierwszą pulę dowodów osobistych, które będą wydawane od 4 marca 2019 r.

Na całość projektu składają się wysiłki nie tylko instytucji podległych MSWiA, które zakończyły większość swoich prac, lecz także prace Ministerstwa Cyfryzacji, które odpowiada za część związaną z rejestrami państwowymi, jak i Ministerstwa Zdrowia wdrażającego użycie e-dowodu w służbie zdrowia. Bieżąca współpraca w projekcie odbywa się w ramach Komitetu Sterującego, powołanego do tego zadania przez Premiera. Rozwiązanie dostarczone przez PWPW, po integracji z komponentami dostarczanymi przez MC czekają testy w wybranych gminach, a także testy bezpieczeństwa, które prowadzi MC. Niezależnie od powyższego PWPW prowadzi własne testy  bezpieczeństwa w zakresie dostarczanego rozwiązania.

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieudanego projektu pl.ID zapoczątkowanego w 2008 r., którego niezakończenie w terminie groziło koniecznością zwrotu do Unii Europejskiej kwoty blisko 150 milionów złotych. Aby tego uniknąć rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o kontynuowaniu i ukończeniu tego projektu, czego efektem będzie zaoferowanie obywatelom wielofunkcyjnego i bezpłatnego dokumentu z warstwą elektroniczną. Osiągnięcie przez PWPW gotowości produkcyjnej i przekazanie 100 tysięcy blankietów do CPD stanowi ważny kamień milowy w projekcie na którego zakończenie przyszło czekać blisko 10 lat. Zakończenie prac integrujących rozwiązanie dostarczone przez PWPW z komponentami wytwarzanymi przez COI oraz wykonanie testów po stronie MC, otworzy przed Ministerstwem Cyfryzacji, jako liderem projektu, możliwość rozliczenia dotacji unijnej.

Należy zaznaczyć, że nowy dowód osobisty oprócz dodatkowych możliwości oferowanych przez warstwę elektroniczną zachowa wszystkie swoje dotychczasowe funkcje bez dodatkowych wymagań dla obywateli.

{"register":{"columns":[]}}