W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MSWiA i Fundacja Czas Wolności podpisały umowę w sprawie przeciwdziałania mowie nienawiści

30.09.2024

W ramach realizacji zadania publicznego Fundacja Czas Wolności zorganizuje konferencję wraz z modułami warsztatowymi z zakresu przeciwdziałania mowie nienawiści, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy.

MSWiA i Fundacja Czas Wolności podpisały umowę w sprawie przeciwdziałania mowie nienawiści

Celem projektu jest podniesienie kompetencji funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej. Dzięki temu funkcjonariusze będą lepiej identyfikowali, zapobiegali i reagowali na przypadki mowy nienawiści oraz cyberprzemocy. 

Konferencja będzie połączona z praktycznymi warsztatami. Pozwolą one na zwiększenie świadomości funkcjonariuszy na temat skali i skutków tych zjawisk, a także poprawę ochrony ofiar. W dobie mediów społecznościowych i szybkiego obiegu informacji, negatywne treści mogą w bardzo krótkim czasie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Może to wywołać poważne konsekwencje społeczne. Dzięki odpowiednim szkoleniom, funkcjonariusze organów ścigania będą mogli skuteczniej reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści. 

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano dwudniowe wydarzenie edukacyjne, w którym weźmie udział 100 funkcjonariuszy z całej Polski. Warsztaty podzielone zostaną na grupy liczące do 20 osób, aby zapewnić większą efektywność i interaktywność zajęć. Wśród uczestników znajdą się funkcjonariusze realizujący działania związane z obsługą zdarzeń i prowadzeniem postępowań przygotowawczych w sprawach przestępstw motywowanych uprzedzeniami.

Współpraca Policji i organizacji pozarządowych

Inicjatywa ma na celu standaryzację procedur w przypadkach mowy nienawiści i cyberprzemocy oraz rozwój programów prewencyjnych. Ważną kwestią jest również poprawa wizerunku Policji, co przyczyni się do wzrostu zaufania społecznego do tej formacji. Cennym elementem zadania jest także promocja współpracy między Policją, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami, co pozwoli na kompleksowe podejście do problemu.

Fundacja Czas Wolności, poprzez organizację tego wydarzenia, wnosi istotny wkład w podnoszenie kompetencji służb mundurowych w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści i cyberprzemocy. To odpowiedź na potrzeby dynamicznie zmieniającego się środowiska cyfrowego. 

Walka z mową nienawiści to budowanie społeczeństwa opartego na wzajemnym szacunku, w którym wszyscy czują się bezpiecznie, niezależnie od pochodzenia, wyznania, orientacji seksualnej czy też innych cech. 

{"register":{"columns":[]}}