Na Stadionie Narodowym powstaje tymczasowy szpital dla chorych na koronawirusa
19.10.2020
Na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie powstaje tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19. O powstaniu placówki poinformowali na dzisiejszej konferencji prasowej ministrowie Michał Dworczyk i Mariusz Kamiński, a także dr n. med. Artur Zaczyński – zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, który jest zaangażowany w budowę szpitala.
– W najbliższych dniach otwieramy tymczasowy szpital, który będzie zabezpieczeniem dla Mazowsza – powiedział podczas konferencji minister Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył, każdy wojewoda przygotowuje się do otwarcia takiego szpitala w swoim województwie, jeśli zajdzie taka potrzeba. W Warszawie będą mogły powstać dwa tego typu obiekty.
– Pandemia to zagrożenie dla każdego z nas. Tu niezwykłą pracę wykonuje personel medyczny i wszystkie inne służby. Poświęcają swój czas, ryzykują swoje życie i zdrowie – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. Dodał, że pomimo tworzenia kolejnych miejsc w dotychczasowych szpitalach, rząd myśli o wszystkich wariantach rozwoju pandemii.
Szpital, który powstanie na terenie PGE Narodowego, będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Obecnie trwa budowa szpitala, a także kompletowanie kadry medycznej. – Jesteśmy gotowi otworzyć sieć takich szpitali tymczasowych w całej Polsce, żeby chorzy mieli zabezpieczone miejsca z obsługą. Zawsze będzie to filia dużego i renomowanego szpitala mającego odpowiednią wiedzę i umiejętności – powiedział minister Mariusz Kamiński. Jak dodał, w tym tygodniu kolejnych kilkanaście tysięcy miejsc w funkcjonujących szpitalach zostanie decyzjami wojewodów przekazanych na użytek walki z COVID-19.
Jak zaznaczył minister Michał Dworczyk, w szpitalu na Stadionie Narodowym w pierwszej fazie dostępnych będzie 500 łóżek, z czego 50 zostanie przeznaczonych dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. Docelowo ma istnieć możliwość rozwinięcia bazy łóżkowej do 1000 sztuk. – To nie jest szpital na teraz. Obecnie system funkcjonuje, a szpital na Stadionie Narodowym jest budowany na przyszłość. Chcemy, aby szpital osiągnął gotowość w ciągu kilku dni – powiedział szef KPRM. Jak dodał, wyboru Stadionu Narodowego na obiekt tego typu dokonano jeszcze wiosną tego roku.
W powstanie szpitala na PGE Narodowym jest zaangażowanych wiele instytucji. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego prace związane z infrastrukturą obiektu prowadzi spółka zarządzająca stadionem. Kancelaria Premiera będzie refinansowała te działania. Personel i służby medyczne będą natomiast koordynowane przez CSK MSWiA - te działania będą z kolei finansowane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Wsparciem będą służyć funkcjonariusze służb podległych MSWiA i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Osobą bezpośrednio nadzorującą pracę szpitala będzie dr n. med. Artur Zaczyński – zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. – Doświadczenia CSK MSWiA przelejemy na zaprojektowany już szpital tymczasowy. Pacjenci będą mieli tu dostępną pełną diagnostykę i badania laboratoryjne – powiedział podczas konferencji dyrektor Zaczyński.