W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowi wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji

14.12.2023

Minister Marcin Kierwiński wręczył powołania nowym wiceministrom spraw wewnętrznych i administracji. Wiceministrów powołał Prezes Rady Ministrów Donald Tusk na wniosek szefa MSWiA.

Kolaż zdjęć przedstawiający ministra Marcina Kierwińskiego z nowymi wiceministrami - Czesławem Mroczkiem, Tomaszem Szymańskim, Wiesławem Szczepańskim, Wiesławem Leśniakiewiczem.

Do kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dołączyli sekretarz stanu Czesław Mroczek, sekretarz stanu Tomasz Szymański, sekretarz stanu Wiesław Szczepański oraz podsekretarz stanu Wiesław Leśniakiewicz. 

Czesław Mroczek 

Urodził się 20 lipca 1964 r. w Kałuszynie. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej i Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1990-1998 był kierownikiem urzędu rejonowego w Mińsku Mazowieckim. W latach 1998-2005 zajmował stanowisko starosty mińskiego. Od 2005 r. jest Posłem na Sejm RP. W latach 2011-2015 zajmował stanowisko wiceministra obrony narodowej.

Tomasz Szymański 

Urodził się 24 kwietnia 1978 r. w Grudziądzu. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskując tytuł magistra, a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia Master of Business Administration. 

W 2006 r. został powołany przez radę miejską Grudziądza na stanowisko sekretarza miasta. Funkcję tę sprawował przez blisko pięć lat. W 2010 r. został wybrany radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od 2011 r. nieprzerwanie pełni funkcję Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 
W minionych trzech kadencjach Sejmu pracował w Komisji Spraw Wewnętrznych, Komisji Administracji i Cyfryzacji, Komisji do Spraw Petycji oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Ponadto zasiadał w pięciu komisjach nadzwyczajnych: do spraw zmian w kodyfikacjach, do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego, do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego, do spraw energetyki i surowców energetycznych, do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego oraz czternastu podkomisjach, z których trzem przewodniczył. W obecnej kadencji Sejmu pracuje w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, w której do czasu powołania na sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełnił funkcję przewodniczącego.

Wiesław Andrzej Szczepański 

Urodził się 1 czerwca 1960 r. w Chrośnicy. Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na kierunku organizacja i zarządzanie. Swoją działalność publiczną rozpoczął od pracy w samorządzie. W wyborach w 1994 r. został wybrany do Rady Miasta Leszna, gdzie do 1998 r. był wiceprzewodniczącym rady i przewodniczącym komisji rewizyjnej.

W 1996 r. został wybrany Posłem na Sejm RP. Funkcję tę pełnił również w kadencji 1997- 2001. W październiku 2001 r. powołany na stanowisko wiceprezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. W latach 2004-2005 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W roku 2005 r. ponownie wybrany do Sejmu RP. Mandat odnowił w 2007 r. W latach 2012-2021 był doradcą zarządu Poczty Polskiej SA. W 2014 r. wybrany radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Po kolejnych wyborach samorządowych, w latach 2018-2019, był przewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

W 2019 r. ponownie uzyskał mandat poselski z list SLD. Pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. W 2023 r. odnowił mandat poselski w okręgu kalisko-leszczyńskim.

Jest współprzewodniczącym struktur Nowej Lewicy w Wielkopolsce i członkiem zarządu krajowego tej partii.

Wiesław Bogdan Leśniakiewicz 

Urodził się 15 marca 1959 r. w Jordanowie (pow. Sucha Beskidzka). Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W 1982 r. uzyskał tytuł inżyniera pożarnictwa, a w 1996 r. mgr inż. pożarnictwa. Ponadto ukończył studia podyplomowe z zakresu ratownictwa technicznego oraz zarządzania w stanach zagrożeń. Był uczestnikiem szkoleń w kraju oraz w zagranicznych placówkach kształcenia. W 2015 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia. 

Od 1982 r. pełnił służbę w Nowym Targu, a w 1984 r. została mu powierzona funkcja komendanta rejonowego straży pożarnych. W latach 1992-1997 pełnił funkcję komendanta rejonowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, następnie do 2003 r. komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. W 2003 r. powołany na stanowisko mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, a dwa lata później na zastępcę komendanta głównego PSP i zastępcę szefa Obrony Cywilnej Kraju.

W latach 2008-2015 był Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, Szefem Obrony Cywilnej Kraju. W 2016 r., po 38 latach, zwolniony ze służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Nadal uczestniczył w życiu straży pożarnych pełniąc społeczną funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W ostatnich latach, jako ekspert z zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, organizował ćwiczenia i prowadził szkolenia z Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności w Ukrainie, Mołdawii oraz uczestniczył w działaniach na rzecz organizacji Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie tych państw oraz Litwy.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}