W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O bezpieczeństwie wschodniej granicy – wspólna konferencja prasowa kierownictwa MSWiA i MON

17.07.2024

W środę, 17 lipca br., w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyła się konferencja prasowa podsumowująca działania na rzecz wzmocnienia wschodniej granicy Polski. W wydarzeniu wzięli udział minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak; wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz; wiceminister Czesław Mroczek oraz wiceminister Cezary Tomczyk.

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak oraz wiceminister Cezary Tomczyk i wiceminister Czesław Mroczek stoją na tle błękitnej ścianki z logotypem Ministerstwa Obrony Narodowej w otoczeniu flag Polski, Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego.

- Bezpieczeństwo Polski jest absolutnym priorytetem dla naszych ministerstw – powiedział szef MSWiA. Jednocześnie podkreślił, że wprowadzenie strefy buforowej na granicy z Białorusią przynosi pozytywne skutki. - Mamy do czynienia ze spadkiem prób nielegalnego przejścia o połowę od czasu obowiązywania strefy buforowej. To jest bardzo konkretny rezultat związany z tym, że przesunęliśmy od samej granicy przemytników ludzi. Bo poza agresją hybrydową, poza działaniem białoruskich i rosyjskich służb, mamy tutaj do czynienia po prostu z przestępczością – poinformował.

Podsumowanie działań na rzecz wzmocnienia wschodniej granicy 

Minister Tomasz Siemoniak powiedział, że rząd podejmuje szereg działań na wielu płaszczyznach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa wśród naszych obywateli. - W ostatnich dniach podpisane zostały przez Straż Graniczną dwie umowy. Jedna dotycząca elektronicznych aspektów zabezpieczenia granicy, druga doinwestowania doposażenia zapory. To ważne działanie, które rezultaty będzie przynosiło już od października – zaznaczył.

Wiceminister Czesław Mroczek podkreślił, że zmianie uległ sposób działania na granicy. - Przystąpiliśmy do poprawienia sposobu funkcjonowania żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Policji na granicy. Chodzi o to, by te działania były skuteczniejsze, ale również żeby zapewnić bezpieczeństwo żołnierzom i funkcjonariuszom. Zwiększamy ich wyposażenie indywidualne – mówił.

Wiceszef MSWiA powiedział również, że w Straży Granicznej powstaną specjalne oddziały na wzór oddziałów prewencji Policji. - Będą one w sposób szczególny przygotowane do radzenia sobie z próbami nielegalnego przekroczenia granicy, z agresywnym tłumem, posiadającym niebezpieczne narzędzia. To niezwykle ważny element, który przyczyni się do tego, byśmy działali skutecznie – dodał wiceminister.

Wicepremier, szef MON mówił o misji „Bezpieczne Podlasie”. - Od 1 sierpnia br. wojsko przechodzi w nową operację na granicy – „Bezpieczne Podlasie”. Teraz Żelazna Dywizja będzie brała odpowiedzialność za tę operację. Wyciągamy wnioski z niedociągnięć naszych poprzedników, chociażby w kontekście opieki medycznej – zaznaczył.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił również główne założenia budowy Tarczy Wschód. - To międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem jest zabezpieczenie ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. To duży projekt dotyczący fortyfikacji, systemów dronowych i antydronowych, które zwiększą bezpieczeństwo na granicy. Będziemy zabiegać o wsparcie Unii Europejskiej oraz wojsk sojuszniczych – mówił. 

Wsparcie Policji i Sił Zbrojnych RP

Policja i wojsko są zaangażowane we wsparcie Straży Granicznej w ochronę wschodniej granicy. Policjanci prowadzą także szkolenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy z zakresu działania pododdziałów zwartych. - W ciągu miesiąca Policja przeszkoliła blisko 12 tysięcy żołnierzy i myślę, że to też jest taka dobra nauka z tego wszystkiego, że nasze formacje blisko ze sobą współpracują – poinformował minister Tomasz Siemoniak.

Szef MSWiA podkreślił jednocześnie, że przed służbami mundurowymi, czy służbami specjalnymi są ogromne wyzwania. - Akty dywersji, rozmaite zagrożenia, z którymi mierzymy się codziennie. Nigdy w ciągu ostatnich 50 lat Polska nie była tak zagrożona przez służby i działania obcego państwa – powiedział.

Z kolei wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk zaznaczył, że funkcjonariusze i żołnierze - dbając o nasze bezpieczeństwo - niejednokrotnie narażają własne zdrowie i życie, dlatego nie ma zgody na szarganie polskiego munduru. - To państwo polskie ich tam wysłało. To oni bronią naszego bezpieczeństwa. Chciałbym, żebyśmy pamiętali o tym, że należy im się szacunek i będziemy bezwzględnie reagować, gdy ktoś będzie szargał mundur żołnierza Wojska Polskiego, funkcjonariusza Straży Granicznej czy Policji – powiedział.

Współpraca z UE i NATO

Szef MSWiA podkreślił, że polski rząd prowadzi rozmowy na arenie międzynarodowej w kwestii wzmocnienia wschodniej granicy. - Staramy się włączyć do współpracy naszych międzynarodowych partnerów, takie państwa jak Niemcy, Francja. Wielu z tych, którym udało się przekroczyć granicę, trafia po prostu do Niemiec. To jest problem całej Unii Europejskiej, całej strefy Schengen, nie tylko Polski – mówił.

Wiceszef MON Cezary Tomczyk również stwierdził, że bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy to nie tylko kwestia Polski, ale również UE i NATO. - Dzięki osobistemu zaangażowaniu premiera Donalda Tuska, kwestia obrony i kwestie związane z obroną Europy znalazły się po raz pierwszy w konkluzjach Rady Europejskiej i w agendzie strategicznej. To jest krok milowy, który spowoduje, że Komisja Europejska ma przygotować instrumenty finansowe, które pomogą się uporać z tym zadaniem – powiedział.

Podsumowując minister Tomasz Siemoniak zachęcił do odwiedzania województwa podlaskiego. - Na Podlasiu jest bezpiecznie. Czekają wspaniałe atrakcje przyrodnicze i kulturowe, hotele i restauracje. Dokładamy wszelkich starań, żeby przedsiębiorcy w jak najmniejszym stopniu ucierpieli. Jest tam bezpiecznie i robimy wszystko, żeby to bezpieczeństwo utrzymać – zapewnił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.
 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}