W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska nominowała swoją kandydatkę do GRETA

25.07.2024

31 grudnia br. wygasa mandat 8 z 15 członków Grupy Ekspertów do spraw działań przeciwko handlowi ludźmi (GRETA). Kandydatką Polski do tego gremium jest dr Julia Muraszkiewicz. Wybory uzupełniające odbędą się na 35. posiedzeniu Komitetu Stron Konwencji Rady Europy, które planowane jest pod koniec roku w Strasburgu.

Polska nominowała swoją kandydatkę do GRETA

Polska nominowała do kandydowania na członka Grupy Ekspertów do spraw działań przeciwko handlowi ludźmi dr Julię Muraszkiewicz. To osoba o wysokich kompetencjach, zaangażowana w sprawy publiczne. Posiada bogate doświadczenie w dziedzinie przeciwdziałania handlowi ludźmi. 

Kandydatka specjalizuje się w badaniach nad związkiem między technologią a handlem ludźmi oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) w celu lepszego zdiagnozowania tego problemu. Doktor Julia Muraszkiewicz bada technologie, jakimi posługują się obecnie przestępcy, kierunki ich ewolucji i potencjalnego wykorzystania. Ponadto, posiada doświadczenie w pracy bezpośrednio z ofiarami tego przestępstwa (w tzw. bezpiecznych domach dla ofiar handlu ludźmi). Potrafi całościowo spojrzeć na zjawisko handlu ludźmi, co jest efektem współpracy prowadzonej na różnych kontynentach. Wcześniej pracowała m.in. nad przeglądem ram prawnych dotyczących walki z handlem ludźmi w ponad 30 państwach azjatyckich.

Jej kandydatura to znaczący krok, który podkreśla zaangażowanie naszego kraju w walkę z handlem ludźmi oraz wspieranie międzynarodowych działań na rzecz ochrony praw człowieka. Nominacja polskiej kandydatki do wyborów GRETA jest również sygnałem dla społeczności międzynarodowej, że Polska jest gotowa na podejmowanie wyzwań i wspólnego działania na rzecz ochrony ofiar handlu ludźmi. 

Polska liczy na owocną współpracę i aktywny udział w tworzeniu bezpiecznej i sprawiedliwej Europy, w której prawa człowieka są respektowane, a handel ludźmi skutecznie zwalczany.

Konwencja Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi

Dotyczy wszystkich ofiar handlu ludźmi – kobiet, mężczyzn oraz dzieci – oraz każdej formy ich wykorzystywania. Definiuje ona handel ludźmi jako naruszenie praw człowieka oraz przestępstwo przeciwko godności i integralności istoty ludzkiej. Oznacza to, że władze krajowe są odpowiedzialne za podejmowanie działań zapobiegających handlowi ludźmi, ochronę ofiar oraz skuteczne ściganie sprawców. 

Celem Konwencji jest zapobieganie procederowi handlu ludźmi, ochrona ofiar oraz ściganie osób dopuszczających się tego przestępstwa. Konwencja ustanawia niezależny mechanizm oceny tego, jak efektywnie wprowadzane są w życie jej postanowienia. Mechanizm ten, uważany za jeden z głównych atutów, składa się z dwóch filarów: Grupy Ekspertów do spraw działań przeciwko handlowi ludźmi (GRETA) oraz Komitetu Stron.

GRETA - Grupa Ekspertów do spraw działań przeciwko handlowi ludźmi

Grupa Ekspertów do spraw działań przeciwko handlowi ludźmi jest odpowiedzialna za ocenę implementacji Konwencji Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi przez państwa, które ją ratyfikowały. GRETA składa się z 15 niezależnych i bezstronnych ekspertów pochodzących z różnych środowisk (prawnicy, stróże prawa, psycholodzy, lekarze, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego). Są wybierani na podstawie ich doświadczenia zawodowego w dziedzinach objętych konwencją. Kadencja członków GRETA trwa cztery lata i jest jednokrotnie odnawialna.

Członkowie GRETA powinni cieszyć się dobrą opinią oraz wykazywać wiedzą i doświadczeniem w zakresie praw człowieka, pomocy i ochrony ofiar oraz przeciwdziałania handlowi ludźmi. Powinni posiadać doświadczenie zawodowe z obszaru objętego konwencją. 

{"register":{"columns":[]}}