W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 21 tysięcy funkcjonariuszek w służbach MSWiA

08.03.2019

Wiceminister Jarosław Zieliński spotkał się z przedstawicielkami funkcjonariuszek służb mundurowych podległych MSWiA. Okazją do podziękowań i wyrażenia wdzięczności za zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa był Dzień Kobiet.

Wiceminister Jarosław Zieliński spotkał się z przedstawicielkami funkcjonariuszek służb mundurowych podległych MSWiA. Okazją do podziękowań i wyrażenia wdzięczności za zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa był Dzień Kobiet.

- W szczególności chcę podziękować za służbę i pracę w formacjach mundurowych na rzecz bezpieczeństwa państwa i obywateli. Za to, jaką rolę spełniacie w naszym życiu i w życiu naszych rodzin, należy się paniom głęboki szacunek i wdzięczność. Za zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa, za służbę Polsce należy się Wam nasz podziw – powiedział wiceszef MSWiA.

Wiceminister Jarosław Zieliński podkreślił, że obecnie nie ma ról zarezerwowanych wyłącznie dla mężczyzn i barier, których panie nie zdołałyby przekroczyć.

- Nie ma żadnej taryfy ulgowej dla kobiet w służbach mundurowych. Bywa, że więcej od siebie wymagacie, by pokazać, że jesteście lepsze od mężczyzn i często jesteście lepsze. Na Wasze ręce chcę złożyć podziękowania wszystkim kobietom, a zwłaszcza funkcjonariuszkom i pracownikom cywilnym służb mundurowych – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński, życząc paniom jak najwięcej satysfakcji z pracy zawodowej.

W służbach mundurowych w Polsce służy ponad 21,5 tys. kobiet. Najwięcej pań jest w Straży Granicznej – ponad 25 proc., w Policji – ok. 16 proc., w Służbie Ochrony Państwa – ok. 10 proc. i w Państwowej Straży Pożarnej – ok. 4 proc. Funkcjonariuszki wypełniają różne obowiązki. Dowodzą zastępami Państwowej Straży Pożarnej, służą na jednostkach pływających Straży Granicznej, są pirotechnikami, przewodnikami psów, sprawdzają się w wydziałach kryminalnych Policji, ruchu drogowego i w dbaniu o bezpieczeństwo naszych granic. Pełnią służbę w komórkach konwojowych, w policji konnej i jako dzielnicowe. Pracują naukowo, by ich wiedza i badania służyły bezpieczeństwu. Są komendantami jednostek. Zostają też generałami.

Wśród zaproszonych na spotkanie przedstawicielek kobiet służących na rzecz bezpieczeństwa państwa była m.in. nadinsp. Helena Michalak. W 2016 roku, jako pierwsza kobieta w Polsce objęła jedno z najważniejszych stanowisk - zastępcy komendanta głównego Policji. Obecnie nadinsp. Helena Michalak jest komendantem wojewódzkim Policji w Gorzowie Wielkopolskim i drugą kobietą w historii formacji, która otrzymała nominację ma stopień generała. Obecna była także płk SG Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej oraz funkcjonariuszki służb mundurowych, które na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo.

- Jako młoda policjantka nie przypuszczałam, że kiedyś założę spódnicę z generalskimi lampasami. W przyszłym roku będziemy obchodzić 95. rocznicę obecności kobiet w naszej formacji. Dziś kobieta w mundurze to coś naturalnego, to naturalna konsekwencja pewnych zmian - podkreśliła nadinsp. Helena Michalak, dziękując w imieniu funkcjonariuszek za życzenia.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}