W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PWPW S.A. ma 100 lat

25.01.2019

- Bez takich instytucji jak Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie może funkcjonować silny i stabilny kraj. PWPW jest niezwykle mocno związana z naszą państwowością – napisał minister Joachim Brudziński w liście odczytanym przez wiceministra Pawła Majewskiego podczas spotkania z okazji 100. rocznicy powstania Wytwórni.

100 rocznica PWPW

W piątek (25 stycznia) w Teatrze Capitol, dokładnie w stulecie utworzenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, wiceszef MSWiA Paweł Majewski wziął udział w jubileuszowej uroczystości. Podczas gali najbardziej zasłużonym 51 byłym i obecnym pracownikom przedsiębiorstwa wręczono Odznaki „Za zasługi dla PWPW S.A.” Najwyższą Odznaką Honorową wyróżniono trzy osoby, w tym jedną pośmiertnie. Złota Odznaka została przyznana kolejnym trzem pracownikom, zaś Srebrną wręczono 16 osobom. Odznaczeniem III stopnia – Brązową Odznaką uhonorowano 30 zatrudnionych. Wyróżnienia te wręczane są pracownikom, których postawa jest godna naśladowania ze względu na ich działalność społeczną lub zawodową, a także tym, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju przedsiębiorstwa.

- Cieszę się, że od 20 lat Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych dostrzega i docenia zaangażowanie swoich pracowników, przyznając im Odznaki „Za Zasługi dla PWPW”. Dziękuję za Państwa wkład w rozwój instytucji i pracę nie tylko na rzecz swojej firmy, ale także wszystkich obywateli naszego kraju - podkreślił w swoim liście minister Joachim Brudziński.   

Jubileusz Wytwórni stanowił także okazję do podsumowania realizacji ubiegłorocznych zadań spółki. Wśród kluczowych projektów wytwórni, zrealizowanych wspólnie z MSWiA, jest nowy paszport wydany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz osiągnięcie gotowości do produkcji e-dowodów. PWPW jest także dostawcą rozwiązań IT, m.in. oprogramowania systemu personalizacji dokumentów oraz oprogramowania do zarządzania przez obywatela warstwą elektroniczną e-dowodu.

PWPW wczoraj i dziś

Początki Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wiążą się z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. 25 stycznia 1919 roku Rada Ministrów pod przewodnictwem premiera Ignacego Jana Paderewskiego podjęła decyzję o uruchomieniu Państwowych Zakładów Graficznych. Rok później wyprodukowano pierwszy banknot o nominale 100 marek polskich. 10 lipca 1926 roku Państwowe Zakłady Graficzne zostały przekształcone w Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowej siedziby firmy przy ulicy Romana Sanguszki w Warszawie. Prace nad budynkiem według projektu Antoniego Dygata zostały zakończone w 1929 roku. Do dziś gmach ten pozostaje siedzibą PWPW.

Wytwórnia przeszła do historii Warszawy jako jedna z redut powstańczych Starego Miasta. Stacjonował tu Oddział Armii Krajowej złożony z pracowników PWPW, którzy na potrzeby państwa podziemnego produkowali w konspiracji banknoty i dokumenty legalizacyjne. Po wybuchu Powstania Warszawskiego pracownicy PWPW najpierw odbili budynek wytwórni z rąk Niemców, a potem przez blisko miesiąc bronili jej murów. W ciągu 27 dni walki zginęło tu niemal 100 żołnierzy powstania. Obecnie PWPW S.A. to jedno z najnowocześniejszych w Europie przedsiębiorstw zajmujących się drukiem banknotów i dokumentów. Dla upamiętnienia jubileuszu, PWPW wspólnie z Pocztą Polską wyemitowały kolekcjonerski znaczek pocztowy.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}