Rekordowy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach
05.09.2024
W tym roku na MSPO prezentuje się rekordowa liczba 769 wystawców. Targi Kielce odwiedził dzisiaj szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Zwiedził m.in. stanowiska producentów sprzętu, użytkowanego na co dzień przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA.
Polska jest państwem, które kupuje sprzęt u siebie, ale i na świecie. Sektor polskich firm, Polska Grupa Zbrojeniowa, nasze państwowe firmy są bardzo mocne. Również prywatne firmy są na światowym poziomie. To jest bardzo budujące
– podkreślił w Kielcach minister Tomasz Siemoniak.
Szef MSWiA mówił też o potencjale polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Mamy świetnych inżynierów, pracowników oraz takie produkty, które są od początku do końca efektem naszych własnych pomysłów
– podsumował.
Minister Tomasz Siemoniak w czasie MSPO miał okazję odwiedzić stanowiska firm produkujących wyposażenie, z którego korzystają służby podległe MSWiA. Wśród tych wystawców były: PGZ (amunicja dla Policji i SG), TELBUD (bariera elektroniczna i jej modernizacja na granicy polsko-białoruskiej), UMO (hełmy kuloodporne i karabinki dla Policji).
Szef MSWiA wizytował także stoiska: Griffin Group (gogle noktowizyjne dla policyjnych pilotów i maski przeciwgazowe dla SG), PZL Mielec (samoloty dla SG i śmigłowce Black Hawk dla Policji), AMZ-KUTNO S.A. (pojazdy dla Policji i SOP), GRUPA WB (systemy telekomunikacyjne dla Policji, bezzałogowce dla SG), LUBAWA S.A. (kamizelki kuloodporne dla SG, kamizelki dla Policji oraz pontony pneumatyczne dla PSP) oraz JAKUSZ Sp. z o. o. (pojemnik do transportu materiałów wybuchowych dla SG).
Nowoczesny sprzęt dla służb podległych MSWiA
Ważnym wydarzeniem podczas dzisiejszego dnia Targów, było podpisanie przez Straż Graniczną umowy na zakup opancerzonego pojazdu specjalnego Legwan 4x4. Orientacyjna wartość zamówienia to 2,3 mln zł brutto. Lekki Pojazd Rozpoznawczy Legwan ma układ napędowy 4×4 i jest przeznaczony do transportu 4 osób wraz z ich wyposażeniem indywidualnym i specjalistycznym. To pojazd o wysokich możliwościach terenowych. Może być używany w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień, jak i w nocy.
Umowa została zawarta pomiędzy SG a firmą Rosomak S.A. wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Ze specjalistycznego sprzętu, oferowanego przez PGZ, korzystają też Policja (m.in. kamizelki kamuflowane, amunicja) oraz Służba Ochrony Państwa (m.in. amunicja).
MSPO - czołowi producenci i dostawcy sprzętu
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedna z najważniejszych imprez targowych przemysłu obronnego na świecie. Salon jest organizowany od 1993 r. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 3-6 września br. Swoją ofertę prezentuje rekordowa liczba 769 wystawców i ponad 830 firm z branży zbrojeniowej (ponad 400 polskich firm).
W wydarzeniu uczestniczą wystawcy z 35 krajów, w tym 61 firm z USA, 31 z Australii, 30 z Kanady i 27 z Korei Południowej. Specjalnym gościem MSPO jest Ukraina.
Wyjątkowy jubileusz obchodzi wystawa sił zbrojnych pod hasłem „25 lat Polski w NATO - 25 lat bezpieczeństwa”. Podkreśla ona znaczenie członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim dla narodowego i międzynarodowego bezpieczeństwa.
Targi to nie tylko ekspozycje i rozmowy biznesowe, ale także debaty i fora, w tym Ukraińsko-Polskie Forum Przemysłu Obronnego i dyskusje na temat strategii NATO oraz współpracy między firmami obronnymi a cywilnymi przedsiębiorstwami. W sumie zaplanowano 18 konferencji i seminariów.