Rusza II edycja konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”
25.01.2021
- Słowo Katyń jest fundamentem naszej tożsamości patriotycznej, jest symbolem największej zbrodni wojennej, jakiej dopuszczono się w czasie II wojny światowej na jeńcach wojennych – powiedział dziś (25 stycznia br.) minister Mariusz Kamiński podczas inauguracji II edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Inicjatorką tego konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Przewodniczącym Komitetu Honorowego został Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że myślą przewodnią tegorocznej edycji będzie współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego. - Obowiązkiem naszym i młodego pokolenia jest przechowywać i pielęgnować polskie tradycje, wszystko to, co było przełomowe, ale także tragiczne – powiedziała marszałek. Zaznaczyła jednocześnie, że w ubiegłym roku prace były naprawdę na bardzo wysokim poziomie, ale także niosły ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny. - To świadczy o tym, że młodzi ludzie w domu rodzinnym, ale także w szkole, otrzymują prawdziwą wiedzę na temat Katynia 1940 r. – podsumowała.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński powiedział, że pamięć o tej zbrodni jest niezwykle ważna i żywa, ale musimy cały czas o nią zabiegać. - Wiele osób było represjonowanych z tego tytułu, że mówiło, jaka była prawda - kto mordował w Katyniu, a kto ginął w Katyniu. Dziś wydaje się, że sprawy są oczywiste, że fakty są oczywiste i jasne. Niestety w putinowskiej Rosji giną tablice poświęcone ofiarom Zbrodni Katyńskiej, niestety w putinowskiej Rosji odbywają się pseudonaukowe konferencje dotyczące Zbrodni Katyńskiej - powiedział minister. Przypomniał również, że wśród ofiar byli nie tylko żołnierze, ale i tysiące przedwojennych policjantów.
W inaugurującej konkurs konferencji wzięli też udział: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki oraz Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Prawie 700 prac konkursowych w I edycji
Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu wpłynęło niemal 700 zgłoszeń. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej na temat „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?” oraz zaprojektowanie kartki pocztowej upamiętniającej Zbrodnię Katyńską. Na konkurs wpłynęło blisko 700 zgłoszeń. Pierwsze miejsce w kategorii plastycznej zajęła Zuzanna Pijewska, uczennica I LO im. gen. W. Sikorskiego we Włoszczowej, w kategorii literackiej zwyciężył Kacper Burzyński, uczeń I LO im. H. Sienkiewicza w Koluszkach.
Prace należy nadsyłać do 19 marca br. na adres Kancelarii Sejmu
II edycja konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych. - Zachęcam wszystkich młodych ludzi, uczniów szkół, żeby zapoznali się z regulaminem konkursu i wzięli w nim udział – powiedziała marszałek Sejmu.
Tegoroczny konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach:
- plastycznej - zadaniem uczestnika jest stworzenie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską;
- literackiej - zadaniem uczestnika jest przygotowanie pracy pisemnej na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”;
- tekst piosenki - zadaniem uczestnika jest przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.
Prace konkursowe należy nadsyłać do 19 marca 2021 r. W konkursie uczestniczyć mogą uczniowie szkół ponadpodstawowych położonych na terytorium Polski. Każdy uczestnik może złożyć maksymalnie jedną pracę w każdej z trzech kategorii. Przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, nie jest dopuszczalne składanie prac zbiorowych. Prace konkursowe muszą zostać przygotowane w języku polskim. Dla laureatów w każdej z kategorii przewidziane są nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca laptop oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie drugiego miejsca tablet oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie trzeciego miejsca czytnik ebook oraz nagrody rzeczowe. Dla uczestników, którzy zajmą miejsca 4 - 10 przewidziano wyróżnienia i nagrody rzeczowe.
Komisji konkursowej przewodniczy prof. Tadeusz Wolsza. Organizatorem konkursu jest Kancelaria Sejmu. Wszelkie pytania związane z organizacją konkursu należy kierować na adres: Kancelaria Sejmu, Centrum Informacyjne Sejmu, ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa, tel. 22 694 19 66, mail: konkurs@sejm.gov.pl.